Gelin Başları

Gelin başları gunumuzde acık gelin başı modeller ve tesettur gelin başı modelleri olarak iki secenek altında değişim gostererek oluşturulmaktadır.
Acık gelin başı modellerinde secenek daha fazla olurken kapalı gelin başı modelleri tarzında ise saclardan cok kumaş secimleri on planda tutulduğundan secenekler genel olarak saten ve ipek dantel ağırlıklı olarak oluşum gostermektedir.
Oncelikle acık gelin başı modellerinde kullanılan sac modellerini ele alacak olursak. Bu tarz bir yapılanma icinde olan gelin başları tamamen yuz ifadelerini on plana cıkarmak ve duğunde tum gozlerin uzerinde olacağı bilinci ile seckin bir kişilik ortaya koyması gerektiği bilincini benimsemektedirler.
Gelin başları gelin sacı modelleri ile butunleştiğinden oncelikle gelin topuzu cok tercih edilen gelin başı modelleri arasında yer almaktadır. Sacların tamamını arka orta kısımda toplayarak duvak altında kabarık bir hava yaratmasını sağlaması bu konuda ayrı bir hava katmaktadır.
Ayrıca dağınık popuz yapılarak sacların şekillendirilmesi alın kısmına hafiften sacların dağılması ozellikle sacların duvak altında taşırılması ile oluşturulan gelin başları duvak duruşunu da etkileyerek daha ozgur bir ifade yaratmaktadır.

Taclı gelin başları oluşturulurken sacların estetiğinin yanına taşları belirgin bir tac eklenmesi ve duvakta yapılan estetik kıvrımlar gelin başı oluşturmada ayrı bir kombin yaratma konusunda değişik bir şıklık oluşturacaktır. Gelin başları arasında yer alan cicekli gelin sac modelleri gelinlerin duğun ortamında en belirgin kişilikleri ile ilgi cekici olmasına katkıda bulunmaktadır.

Cicekli, gelin başları oluşturulurken duvak yapısı da goz onunde bulundurularak cicekler sacları ortmeyecek şekilde arka kısma gelecek pozisyonda yerleştirilerek sacların dalgalı havası ve duvakta ki dantellerin cicekler ile uyumu tam bir gelin başı kombini yaratmada detayları on planda tutacaktır.
Tesettur gelin başları oluşturma aşamasında en başta da belirtildiği gibi oncelik saclar olmayacağı icin kumaş secimleri onem arz etmektedir. Bu tur kombinlerin oluşturulmasında gelinlik ile gelin başı oluşturmada kullanılan kumaşın bir uyum icinde olması gelinin fark edilme ve yuz guzelliğinin kaybolmamasını sağlayacak detaylardan olmaktadır.
Tesettur tarzı gelin başları iceriğinde saten kumaşlardan oluşturulan dantelli başortu modelleri kullanılarak akıcı ce guzel gorunumler elde edilebilmektedir. Bu aşama da gelin başı uzerine yerleştirilerek duvakta kaymaktan kurtulacaktır.
Kabarık tarzda yaratılan tesettur gelin başları gelinliğin kabarık oluşu ile orya cıkacağından dantel işlemelerin gelin başları uzerinde devam etmesi butunluğun tamamlayıcısı olacaktır. Taclı gelin başları oluşturma konusunda tesettur kombinler icinde de kullanılması gelinlerin seckin guzelliklerine ayrı bir hava katacaktır.
Gelin başları yapımında kullanılan aksesuarlarda gelin başları ve gelinlerin yuz ifadelerinde her secenekte ayrı bir durum yaratacaktır.
Gelin Başları Resimleri