Mekandan gelinliğe, ic giyimden takıya, duğun dansından davetiyeye 2017'nin duğun trendleri neler? Modern zaman gelinlerinin duğun tercihleri nasıl?
2- GELİNLİK

Duğunun en akılda kalıcı detayı tabii ki gelinlik. 2017 gelinliklerinde biraz renk, bolca tul ve dantel, carpıcı dekolte ve ışıltılar hakim. Ucuk pembelerin ve mavilerin kullanıldığı gelinlikler iğne oyalarıyla daha zarif bir gorunume kavuşuyor. NikÂhta ve sonrasında yapılan partide farklı gelinlikler giyerek hem şık hem de eğlenceli ve rahat olabilen gelinler, 2017’de duğun gunlerini doyasıya eğlenerek, her anın tadını cıkararak yaşayacak.

NikÂh toreninde yalın ve zarif işlemeleriyle gelinlerin doğal guzelliğini vurgulayan modeller tercih edilebilir. Sırt dekolteli dar kesimler veya şifon ağırlıklı model gelinlikler secilebilir. Duğun sonrası partisi icin ise genellikle kısa gelinlikler revacta. Bu modeller gelin adayının enerjisini daha rahat yansıtmasını sağlıyor.

Son yılların trendi bohem gelinlikler 2017’de gelinlerin ruyalarını suslemeye devam edecek. Gelinlerin heyecanına ayak uyduracak ucuşan etekler, dantel ve işlemeleriyle bizi gecmişe goturen detaylar bohem gelinliklerin olmazsa olmazı.


3- DAMATLIK

Gelinler gibi damatlar da icinde kendisini iyi hissettirecek smokin veya takım elbiseyi secmeliler. MekÂn ve duğunun stiliyle birlikte, damadın giyimini belirleyecek en onemli etken fiziksel ozellikleri.

Kısa boylu, toplu, geniş omuzlu damatların sececeği modelde yakalar kucuk olmalı, beş-yedi santimetreyi gecmemeli. Ceket, etek ve kol boyları bedenin rahat ama fit olmasını sağlamalı. Kuşak yerine kemerli model secilmeli.

Uzun boy ve orantılı fiziğe sahip kişiler yelekli takımı tercih etmeli. Smokin giyilecekse kesinlikle kuşakta kullanılmalı. Once nikÂh, sonrasında başka mekÂnda yemekli duğun daveti olacaksa yelekli kombin ve kuşaklı kombin olarak iki ayrı stil ve ona uygun gomlek tercih edilebilir.


4- İC GİYİM

Hayallerinizdeki gelinliği secmiş olsanız bile, mukemmel goruntuye ulaşmak icin dikkat etmeniz gereken en onemli nokta ic giyim. Doğru secilmiş ic camaşırı, gelinliğinizin vucudunuzda daha şık durmasını sağlar.

Gelinliğin modeli, icine tercih edeceğiniz camaşır icin belirleyici unsurdur. Dekolteli, straplez, tek omuzlu, sırt dekolteli olması gibi detaylara gore farklı camaşırlar tercih etmeniz gerekir.

Straplez sutyenin hem ic kısımdan kaydırmaz olması hem de gelinlikle temas eden kısmının tutucu bir kumaştan uretilmiş olmasına dikkat edilmeli. Boyundan bağlamalı gelinlikler icin ise askıları takılıp cıkarılabilen bir sutyen rahatlıkla kullanılabilir.5- AYAKKABI

Gelinlikten sonra rahatlığın on planda olduğu diğer onemli konu da ayakkabı. Neredeyse butun gun ayakta durup misafirleri karşılayacak, tebrikleri kabul edecek, dans edip eğlenecek gelinler, ayakkabılarını secerken sert, sıkı ve ağır ayakkabılardan uzak durmalı.

İnce bantlı ve yuksek topuklu stiletto’lar şık ve cekici bir gorunume sahip olsalar da gecenin ilerleyen saatlerinde zor anlar yaşanmasına sebep olabilir. Kır duğunu veya tekne duğunu icin ince topuklu ayakkabılar duğun gununu kabusa cevirebilir.

Topuklu ayakkabının vereceği havayı başka hicbir model veremeyeceği icin geceye topuklu ayakkabı ile başlayıp, ilerleyen saatlerde babet veya spor ayakkabıya geciş bile yapılabilir.


6- TAKI-PIRLANTA

Gunluk hayatta daha spor ve sade giyiniyor, ağır takıları tercih etmiyor, hatta hic takı kullanmıyor olabilirsiniz. Fakat hayatınızın en onemli gununde biraz iddialı olmanın kimseye zararı dokunmaz. Duğunde takılacak takılar, duğun mekÂnı, duğun konsepti ve gelinlik ile uyum icinde olmalı.

Saray duğunu icin iri taşlı, vintage elmas gerdanlık ve kupeler tercih edilmeli. Acık havada yapılan kır veya plaj duğununde ise ağır ve gosterişli takılar yerine beyaz inciler tercih edilmeli. Son zamanlarda renkli pırlantalar hem şık hem de sade gorunume sahip olduğu icin gelinler tarafından daha cok tercih ediliyor.


7- ALYANS

Secimi zor olan konulardan biri de alyans. Ciftler omur boyu parmağında taşıyacağı bu yuzuğu secerken zamanla modası gecmeyecek, kendi stilleri ile uyumlu bir model olmasına dikkat etmeliler.

Eşler arasında stil farklılığı olması durumunda ise alyans tasarımcıları yardımınıza koşarak iki yuzuk arasında kucuk birkac farklılıkla ciftleri mutlu edecek secenekler sunuyor.


8- DUĞUN KONSEPTİ & MEKÂN

Duğun konseptinize karar verirken mekanı da ona gore secmek durumundasınız. Romantik bir duğun hayal ediyorsanız ve klasik duğunlerin yerine kırda, yazlık salaş bir mekanda veya kumsalda bir duğun tam size uygun olacaktır.

Ozellikle yaz aylarında evlenenler icin tropik meyveler, mevsim cicekleri ve ucuşan tullerle susleyebileceğiniz ve ozgurce dans edip eğlenebileceğiniz bir davet, yaşamınız boyunca hatırlayacağınız bir anıya donuşecektir.

Vintage seven biriyseniz, mekanınızı da bej renkli keten masa ortuleri, tuller ve masalarda antika goruntusu veren şamdanlar, mumluklar, objelerle susleyebilirsiniz. Daha klasik bir duğun icin ise salon duğunu tercih edilebilir ve daha şık ve elegan bir dokunuşla farklı bir konsept yaratabilirsiniz.

Masalarda buyuk şamdanlar, buyuk vazolarda cicekler, masa ortulerinde şık ve renkli tercihler, yemek takımlarında konsepte uygun renk ve dizaynlar ile duğun mekanınızı kendi tarzınızla butunleştirebilirsiniz.


9- DAVET-ORGANİZASYON

Duğun mekanını ve konsepti sectiniz. Sıra geldi organizasyonu eksiksiz olarak yapmanın yoluna! Son yıllarda gelin ve damat adayları, duğunlerine davetli gibi gitmek, detaylarla fazla uğraşmamak icin Davet-Organizasyon firmaları ile calışıyorlar.

Siz hayalinizi anlatıyorsunuz, onlar da sizin isteklerinize gore alternatif suslemeler, masalar, yemek takımları gibi ornekleri sunuyorlar. Siz seciminizi yaptıktan sonra duğun gunu mekanı hazırlıyor ve oturma duzenini sağlıyorlar. Organizasyonu uzman ellere bırakmak gelin ve damat adayları icin en doğru yaklaşım olacaktır.


10- DUĞUN DANSI

Unutulmaz bir duğunun unutulmaz anlarından bir tanesi de gelin ve damadın ilk danslarıdır. Oncelikle muzik konusunda secim yapmak gerekiyor. Daha sonrasında da muziğe uygun figurleri profesyonel kişilerden oğrenmek ve kimi ciftler icin endişe veren bu anları olumsuzleştirmek icin calışmak gerekiyor.

Gelin ve damat adayları, duğun oncesinde zaman ayırarak duğun danslarına uygulamalı derslerle muzik eşliğinde calışmalı, tum davetlileri buyuleyecek o gosteriye hazırlanmalılar.


11- BAKIM & GUZELLİK

Butun hazırlıklar bitti, son gunu hicbir şey yapmadan dinlenmek icin kendinize ayırmalısınız. Oncelikle uykunuzu iyice almalı ve gune dinlenmiş bir şekilde uyanmalısınız. İyi bir kahvaltının ardından yuz bakımına gidebilir, sonrasında bir masaj veya sauna ile kendinizi şımartabilirsiniz.

Duğun ile ilgili endişeleri, detayları duşunmeden eğlenceli bir gun gecirerek oncesinde kendinizi rahatlatacak aktiviteler bulup sakin bir gun gecirmeyi planlamalısınız.

Son donemde duğunden bir hafta kadar once gelin adayları gelin hamamı organizasyonu duzenleyerek sevdikleriyle keyifli vakit gecirmeyi de tercih edebiliyorlar. Bunu da planlarınız arasına dahil edebilirsiniz.


12- SAC

Sıra sac modeline karar vermeye geldi. Nasıl gorunmek istediğinizin yanı sıra duğunun mevsimi ve davet mekÂnı da onemli kriterlerdir. Orneğin kır duğunlerinde genelikle doğal, orgulu ve bohem tarzlar tercih edilir.

Balo salonunda yapılacak bir duğunde ise acık ve temiz taranmış retro dalgalı saclar ile guclu bir gorunum ve prenses havası yaratılabilir. Duğunun konsepti sarayda şık ve klas bir davet ise İspanyol tarzı sac modelleri de secenekler arasında.

Son yılların modası doğal gorunum icin; yuz hatlarına uygun sac modelleri ozellikle tercih edilmeli. Doğal gorunumu desteklemek icin sacların icine eklenecek cicekler yeterli olacaktır.


13- MAKYAJ

Abartıdan uzak doğal ve kusursuz bir gorunum… Doğallık akımı son yılların modası.

Gelin makyajında her detay cok onemli. Taze ve canlı bir ten gorunumu, belirgin ve ozenle taranmış kaşlar ve goze boyut kazandıran kirpikler bir gelin makyajının olmazsa olmazları.

Sonbahar ve kış gelinlerinin makyajı, yaz gelinlerinden farklı olmak durumunda. Yaz guneşinin tenlere verdiği o sıcak renk, sonbahar ve kış aylarında solgun bir renge donuştuğu icin makyajda da mevsime gore duzenlemeler yapılmalı.

Sonbahar’da evlenecek gelinler, yazın sıcaklığını ve ışıltısını yuzlerine yansıtacak makyajlar tercih etmeli. Yaz gelinleri ise daha ucuk tonları kullanarak duruluğu ve masumiyeti on plana cıkarmalı.


14- DUĞUN FOTOĞRAFLARI

Artık hikayesi olan duğun fotoğrafları trend. Fotoğraf firmaları son donemde hem video hem de fotoğraf olarak gun boyunca yaptıkları cekimleri bir hikayeye donuşturerek sunuyorlar.

Duğun oncesi hazırlıkları ile birlikte fotoğraf cekimlerine start veriliyor ve canlı, doğal, unutulmaz anları yakalamaya calışarak bir o gune nasıl heyecanla hazırlanıldığını anlatan, hazırlık esnasında yaşanan aksilikleri veya surprizleri hatırlatan unutulmaz bir cekime donuşturuyorlar.

Ozellikle İstanbul’da evlenen ciftlerin fotoğraf icin tercih ettikleri mekanlar arasında Kuzguncuk, Balat, Galata cevresi, Arnavut kaldırımlı dar ve nosyaljik sokaklar, boğazici kıyıları, vapur iskeleleri, saltanat kayıkları, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Sultanahmet cevresi, Haydarpaşa tren garı, Sirkeci tren garı, Yıldız Parkı, Hidiv Kasrı ve Ataturk Arboretumu gibi yerler revacta.


15- DAVETİYE VE NİKÂH ŞEKERİ

Davetiye ve nikÂh şekeri seciminde karar vermek oldukca zordur. Bu secimi kolaylaştırmak icin duğunun konsepti ve mekÂnından yola cıkmak en doğrusu. Orneğin bahar temalı bir duğun davetiyesi ve nikah şekerinde bahar dalları, cicekler, lavanta keseleri, gul yapraklarıyla dolu minik koku buketleri tercih edilebilir.

Deniz temalı bir duğun icin ise; deniz kabukları, denizyıldızları, sedefler, incilerle hazırlanmış davetiyeler ve nikah şekerleri tercih edilebilir.

Bir de tabi davetiyenin metni var. Eğlenceli ve sıra dışı bir davet icin, kendi metninizi kendinizin yazması cok guzel bir hatıra ve davetliler icin de hoş bir gulumseme sebebi olabilir.


16- BALAYI

Artık dinlenme zamanı… Eşinizle birlikte cıkacağınız ilk tatil. Hem romantik hem de eğlenceli bir balayı icin iki tarafın da hoşuna gidecek bir lokasyon secilmeli. Balayı yerine karar verirken ilk once butce belirlenmeli. Yeni evli bir cift olarak diğer harcamaları da duşunerek gercekci bir butce oluşturmalısınız.

Balayı icin ayrılan butceye gore yurt ici mi yurt dışı mı olacağına daha kolay karar verebilirsiniz. Balayı boyunca tembellik mi yapacaksınız yoksa aksiyon dolu bir balayı mı tercih edersiniz? Balayı paket programları mı, tur gezileri mi yoksa yalnızca kendinize ozel bir tur planı mı yapmak istiyorsunuz? Tum bu sorulara cevap verdikten sonra kalan tek şey bavulu hazırlamak olacak.