Bugun kamuoyuyla, yerli ve milli arama motoru iddiası ile paylaşılan Geliyoo.com kafalarda bazı soru işaretleri oluşturdu. Yerli ve milli olarak tanıtılan ve yapımı 10 yıl suren bu arama motorunun ne kadar yerli olduğu dev tartışma konusu.

Teknoloji basınının bugun ana gundemi yerli ve milli arama motoru Geliyoo.com’un kullanıma sunulmasıydı. Her ne kadar test aşamasında olsa ve pek cok işlevi tam olarak yerine getirmese de basında buyuk yankı uyandırmayı başaran bu arama moturunun ustunu biraz kazıyınca ise işler değişti. Oncelikle arama motorunu geliştiren Hakan Atabaş ve Fatih Arslan‘dan başlayalım. İkilinin yaptığı acıklamaya gore bu arama motorunu geliştirmek tamı tamına 10 yıl almış. Arada bazı aksaklıklar yaşayan ikili 10 yılda Geliyoo.com’u ortaya cıkarmış. Ustelik butceleri ise 10 milyon TL. Boylesine bir meblağ ve 10 yıllık “adanmış” calışmanın sonucu ise oldukca basit.
Geliyoo.com’un yerli olup olmaması konusuna geleceğiz ancak once biraz kullanıcı arayuzu ve logodan bahsedelim. Logo ve isme ilk baktığınızda ne andırıyor size bilemiyoruz ancak Google’ın G’sinin ustune Internet Explorer‘ın teması giydirilmiş, sonuna da iki “o” eklenerek Yahoo’ya selam cakılmış gibi sanki.


Logo ve isim icin “ozgun” calışma demek bu noktada objektif bir yaklaşım gibi gorunmuyor. Ancak daha da kotusu var. İnternet asla ama asla affetmiyor ve kullanıcılar stok gorsellerden Geliyoo.com’un logosunu fazlasıyla andıran calışmalar buluyor. Ne ilginc! Ote yandan arama motorunun temel vasfının bilgi aramak olduğu duşunulunce, arama barının altında yer alan Haberler, E-ticaret, Mektup ve Forum’un işlevi duşunduruyor. Haberler hazır tema kullanan WordPress tabanlı kendi hazırladıkları haber sitesine yonlendiriyor. E-ticaret kısmında ise kafalar iyice karışmış. Foruma değinmiyoruz bile. Herhalde 10 yıllık bir calışmaya retro bir hava katılmak istenmiş. Mektup kısmı ise bambaşka ancak asıl buradaki yazı dikkatimizi cekiyor.
Hakan Atabaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupta Atabaş yerli ve milli arama motoru icin destek bekliyor. Ancak Atabaş’ın sozlerinde bir şeyler oldukca ilgimizi cekti. Kısaca ozetlemek gerekirse Atabaş bu arama motoru icin ilk calışmaya başladıklarında Hindistan’da bulunan bir şirketle ortak olduklarını ve hazır yazılım kullandıklarını ancak bu hazır yazılımın sonrasında bir API bağlantı anahtarı ile arama motorlarından veri cektiğini fark etmeleri uzerine sıfırdan başladıklarını belirtiyor. Cok ilginc, zira Geliyoo.com’un şu anki hali de API kullanıyor. Hem de hangisi dersiniz? Biz soyleyelim: Google.
Peki bu ne demek? Sevgili Geliyoo.com Google.com’un veri sonuclarını size derleyen bir site demek. Yani yaptığınız aramaları Geliyoo.com Google’da aratıp orada cıkan sonucları onunuze seriyor. İşin daha da trajikomik yanı Geliyoo.com bu aramaları “İngilizce” olarak yapıyor. İnternet sitelerinin acıklamaları birden İngilizce oluveriyor.
Hakan Atabaş mektubunu “Ne olursa olsun bize inanmalı ve guvenmelisiniz Sayın Cumhurbaşkanım.” diye bitiriyor. Neden dersiniz? Cunku bu arama motorunu Google API kullanarak basit bir yazılım bilgisiyle siz de evde yapabilirsiniz. Hem de oyle 10 yıla 10 milyon TL’ye falan gerek yok. Buraya tıklayarak sureci inceleyebilir, cevrim ici demoya goz atabilir ve Google’ın geniş veri tabanıyla kendi “yerli ve milli” arama motorunuzu yapabilirsiniz. Tabii bu arama motorunun yerli olmamasını gectik gercek bir arama motoru olmadığı gerceğiyle yuzleşmek gerek. Anlayacağınız; Geliyoo.com’un “yerli” olup olmadığı tartışılıyor ancak ortada bir “motor” dahi yok!