Nokia 5Nokia, rakamlarla oynadığı karmaşık oyunu yeniden başlatacak gibi gorunuyor. Şirket, kısa sure once Cin pazarı icin duyurduğu Nokia 6’nın ardından Nokia 5 ve Nokia 3 adını taşıyan ve giriş seviyesinde konumlanan iki telefonu daha tanıtmaya hazırlanıyor. Bu iki telefona ait olduğu soylenen fotoğraflar ve ozellik listeleri, cihazlar hakkında daha somut fikirler edinmeyi mumkun kılıyor.
Nokia 6, bileşenlerinin gucu bakımından “arada kalmış” bir telefon olarak tanımlanmaya uygun bir cihaz. Qualcomm Snapdragon 430 işlemciye 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama alanının eşlik etmesi ilginc bir tercih olarak nitelenmişti. 5.5 inc ekranın sadece 1080p cozunurluğe sahip olması sorgulanırken, 16 megapiksellik arka kamera kafa karışıklığını biraz daha buyutmuştu.
Buna karşılık, Nokia 3 ve 5 “cuzdan dostu” telefonlar olacaklarının işaretlerini daha somut bicimde veriyor. Nokia 5 de Nokia 6 gibi Qualcomm Snapdragon 430 işlemci taşıyacak. Ancak bu işlemciye 2 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı eşlik edecek. 5.2 inc ekranın 720p cozunurluğe sahip olacağı da sızanlar arasında yer alıyor. Cihazın 13 megapiksel arka kamerasını 8 megapiksel on kameranın tamamlayacağı belirtiliyor.
Nokia 3 ile 5 arasında ise sızan ozellikler itibarıyla buyuk bir fark gorunmuyor. En temel fark olarak Nokia 3’te Qualcomm Snapdragon 425 işlemcinin bulunması goze carpıyor. Buna ek olarak, Nokia 3’te ekran cok az buyuyor ve ekran boyutu 5.3 ince yukseliyor. On kamera cozunurluğu de Nokia 3’te 5 megapiksele iniyor.
Nokia 5 ve 3 kutularından Android 7.0 Nougat ile cıkacak

Her iki telefon da kutularından Android 7.0 Nougat işletim sistemiyle cıkacak. Avrupa’da Nokia 3’un 149 avro, Nokia 5’in ise 199 avro karşılığında satılması ongoruluyor. Akıllı telefonlara dair detaylar icinse MWC 2017’yi beklemek gerekiyor.
KAYNAKNOKIA POWERUSER (1), NOKIA POWERUSER (2)