Kullanıcılarının daha fazlasını yapabilmesi icin yeni ozellikler edinmeye devam eden WhatsApp, Status isimli yeni bir ozelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Status, WhatsApp kullanıcılarının belirli bir anı arkadaşlarıyla paylaşmak icin kullanabileceği, Snapchat’in Stories ozelliği baz alınarak geliştirilen bir ozellik.

WhatsApp tarafından bir suredir test edilen Status, belirli bir anı daha iyi anlatabilmek icin fotoğraflar, videolar ve GIFler paylaşabilmenizi sağlıyor. WhatsApp’ın blog paylaşımında yazana gore bu ozellik, 8 sene once durum paylaşabilmek icin geliştirilen uygulama ile son derece uyumlu.

Status paylaşımları baştan sona şifreli olacak

WhatsApp, tum Status paylaşımlarının baştan sonra şifreleme (end-to-end encrypted) ozelliğiyle korunacağını da belirtti. Bunun yanı sıra Status paylaşımları, paylaşımın yapılmasından yalnızca 24 saat sonra kendiliğinden silinecekler.

Resmi verilere gore WhatsApp uzerinden her gun 50 milyar mesaj gonderiliyor. Bu mesajlar 3.3 milyar fotoğraf, 760 milyon video ve 80 milyon GIF iceriyor. Status’un oncelikli amacı bu rakamları yukseltebilmek.

Status, yabancı kaynaklara gore kullanıma sunulmuş olsa da yazıyı yayına hazırladığımız esnada ulkemizde kullanılamıyor. Ozelliğin ulkemizde ne zaman kullanıma sunulacağı henuz bilinmiyor.

Windows Phone, Android ve iOS işletim sistemleri uzerinden Status ozelliği kullanılabilecek.