Memeden kanlı akıntı gelmesi kadınları oldukca korkutan bir durumdur ve altında ciddi bir hastalık yattığı şuphesi uyandırır. Uzmanlarımız, gunumuz kadınlarının hemen kanser varlığını duşunduğu memeden kanlı akıntı gelmesinin nedenlerini acıkladılar. Bakın, memeden gelen kanlı akıntının sebepleri nelerdir.

Kadınlarda memeden gelen kanlı akıntı ekseri 20 ile 40 yaş arasındakilerde gorulmektedir. Akla hemen kotu bir durumu getiren kanlı meme akıntısı kadınların hemen doktora başvurma sebeplerindendir biridir. Bircok kadında sıkca gorulen memeden kanlı akıntı gelmesi sebepleri meme ile alakalı bazı sağlık problemlerini işaret ediyor demektir. Peki, bu sorunlar nelerdir?
Kanlı Meme Akıntısının Nedenleri

Kimi zaman tek memeden kanlı akıntı gelir, kimi zamanda her ikisinden birden. Meme ile ilişkili bir sağlık probleminin varlığına işaret eden kanlı meme akıntısı, yapışkanımsı bir ozelliğe sahiptir. Kanlı meme akıntısının sebepleri;
%48.1 intraduktal papillom, %32.9 fibrokistik değişiklik ve %14.3 kanser ve %4.8’de duktal ektazidir (meme kanallarda genişleme), Meme kanallarında genişleme (duktal ektazi) ve Cok cocuk sahibi olmadır. Meme başı uyarımına neden olan bu sorunlar kanlı meme akıntısı nedenleri arasında sayabileceklerimizdir. Sorunun ciddi bir probleme donuşme riskinin olup olmadığını anlamanın en etkin yolu ise, uzman muayenesidir. Muhakkak ki, kadınlarda kanlı meme akıntısı neden olur araştırılmalıdır. Altta yatan sorun her ise tedavisi yapılmalı ve bu sorundan kurtulma sağlanmalıdır.
Yaş faktoru de cok onemlidir. Eğer kanlı meme akıntısı 50 yaş uzerinde bir kadında husule gelen sorun ise, bu durum kanser riski taşıdığına işaret edebilir. Genc yaşlarda daha cok meme başında ve meme kanallarında kist oluşumu soz konusu olabilirken, 50 yaş uzerindekiler icin durum ciddi olabileceğinden mutlaka dikkat alınmalıdır.
Kanlı Meme Akıntısı Nedenleri Nasıl Anlaşılır?
İnce iğne aspirasyon biyopsisi, duktografi, mammografi ve meme ultrasonu gibi yontemlerle tanı konur.