Vainal kayganlığı az olan kadınlar vajinal kuruluktan oturu ciddi sorunlar yaşamaktadır. Ozellikle de vajinal kuruluk cinsel problemlere neden olmaktadır. Vajinal kuruluğun tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Cinsel ilişki esnasında vajinanın kuru olması kadının ilişki esnasında ağrı cekmesine ve canının yanmasına neden olur. Cinselliğin beklenen duzeyde olmaması kadın erkek arasında catışmada doğurabilir. Pek cok nedene bağlı olan vajinal kuruluk nasıl tedavi edilir sizler icin acıkladık.
Vajinal kuruluk nedenleri
Vajinal kuruluk yakınması genellikle menopoz sonrası yıllarda kadınlık hormonu (estrojen) eksikliğine bağlı olarak oluşur ve menopozda hormon tedavisi ile giderilir. Ancak normal erişkinlerde de vajinal kuruluk yakınması olabilir.
Vajinal kuruluk nedeni saptandıktan sonra tedavisi nedene yonelik olarak planlanır.
Psikolojik nedenli vajinal kuruluk nedenleri eşe karşı cinsel istek ve ilgi azalması, depresyon, on sevişmenin yetersiz ve tatmin edici olmaması sayılabilir. Bu durumlarda cinsel terapi veya aile terapisi gerekebilir.
Diğer taraftan vajinal enfeksiyon varlığında uygun antibiotik ve fitil tedavileri verilmektedir.
Kanda sut hormonu (prolaktin) yuksekliğine “hiperprolaktinemi” adı verilir. Hiperprolaktinemi durumunda kandaki estrojen seviyesi duştuğunden vajinal kuruluk gorunmektedir. Bu durumda da sut hormonunu duşuren ilaclar verilmektedir. Eğer kişi emzirme doneminde ise prolaktin duşurucu ilaclar verilmez, yerine vajinal lubrikantlar tercih edilir.