Ağrısız doğum yontemi olarak bilinen epidural anestezinin bebek ve anne uzerindeki etkileri doğum yapacak kadınlar tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Doğumun başladığı zaman ortaya cıkan kasılmaların sebep olduğu sancının hissedilmesini engelleyen epidural anestezi riskleri hakkında sizleri bilgilendirdik.

Doğum esnasında kasılmalardan kaynaklı husule gelen ciddi sancıların hissedilmesini onleyen epidural anestezi, annenin doğumda uyanık olmasını sağlar ve doğumunun guzel bir deneyim olarak yaşar. Diğer doğum yontemlerine kıyasla daha kolay doğum yapılmasını sağlayan epidural anestezinin bebek ve anne icin bircok faydası bulunmaktadır. Ancak yan etkileri ve riskleri de yok değil.
Uzmanlar, epidural anestezi ile gercekleştirilen vajinal doğumlarda epiduralin yol actığı riskleri inceleyen araştırmaları kapsayan analiz calışmalarında* şu sonuclara ulaştı.
EPİDURAL ANESTEZİNİN DOĞUM UZERİNDEKİ ETKİLERİ
Epidurallerin doğumla ilgili olarak ortaya cıkardığı risk ve sonuclardan bazıları şunlar:
Doğum suresinin uzaması
Epiduraller doğumun ilk aşamasının suresini ortalama %20 oranında uzatabiliyor. Epiduraller doğumun ritmik kasılmalarla bebeğin aşağı doğru itildiği birinci aşamanın suresini bazı kadınlarda uzatabilirken, annenin bebeği cıkarmak icin ıkındığı ikinci aşamanın suresini kesin olarak ve ortalama %50 oranında uzatıyor.
Suni sancı ve sezaryene başvurma oranlarının daha yuksek olması
Epiduralde kasılmaları teşvik etmek ve doğumu hızlandırmak icin sentetik oksitosin hormonu ihtiyacı artıyor. Araştırmalara gore epidural almayan kadınların ortalama yuzde onu, epidural alan kadınların ise ortalama yuzde yirmisinde bu mudahaleye gerek duyuluyor. Ayrıca epidural, ozellikle cok erken verilmesi durumunda, sezaryen riskini de artırıyor. Kilolu veya obez kadınlarda sezaryene başvurma olasılığı daha da yukseliyor.
Daha fazla forseps kullanımı, yırtık oluşumu ve epizyotomi (dikiş)
Epiduraller bebeğin dunyaya getirilmesinde forseps veya vakum ekstraksiyonuna başvurma olasılığını artırıyor. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya gore epidural doğumda forseps veya vakum kullanma oranı diğer yontemlere kıyasla sekiz kat daha fazla. Ayrıca perinede ucuncu ve dorduncu derece yırtık olasılığı da artıyor.
Fetal sıkıntıda artış
Epiduraller doğum oncesinde kalp atımının hızlanmasına neden olabiliyor. Anne karnındaki bebeğin kalp atımının hızlanması ise bebeğin sıkıntıda olduğuna işaret ediyor. 2005 yılında yapılan bir araştırmada epidural alan anne adaylarında bebeğin ters gelme oranının arttığı belirlendi. Bu araştırmada normal bulgularla doğuma giren ve epidural alan kadınlarda ters geliş oranı %12.9 olarak bulunurken bu oranın epidural almayan kadınlarda %3.3 olduğu goruldu.
EPİDURAL ANESTEZİNİN ANNE UZERİNDEKİ ETKİLERİ
Epiduraller doğum sırasında anne acısından da bazı riskler yaratıyor.
Ateş yukselmesi
Araştırmalar epidural alan kadınların %15’inde ateşin yukseldiğini, doğum suresinin uzaması halinde bu oranın %36’ya kadar cıkabildiğini ortaya koyuyor. Epidural almayan kadınların ise sadece %3’unde ateş goruluyor. Bir başka araştırma epidurale bağlı ateş yukselmesi gorulen kadınların bebeklerinin %23’unun duşuk Apgar puanı aldığını ve %11.5’unun resusitasyon (yaşama dondurme girişimi) gerek duyulduğunu gosterdi. Bu oran epidural almayan annelerin bebeklerinde %1.
Hipotansiyon riskinde artış
Kan basıncı duşmesi (hipotansiyon) epiduralin en yaygın gorulen risklerinden biri olup, araştırmalar epidural alan annelerin %58’inde bu sorunun gorulduğunu saptadı. Hipotansiyon beraberinde getirdiği tehlikeler nedeniyle ortaya cıkması istenmeyen ve ortaya cıktığında da hızla giderilmesi gereken bir durumdur. (Bu amacla genellikle epidurale gecmeden once anne adayına damar yatağının dolmasını sağlamak icin serum yoluyla yaklaşık bir litre sıvı verilir. Daha sonra epidural aralığa anestezik maddenin ilk verilişinde ve her tekrarlanışında tansiyon takibeden 20 dakikalık donemde cok sık aralıklarla olculur ve duşuk bulunması durumunda yukarıda bahsedilen onlemler alınarak tekrar normale dondurulmeye calışılır.)
Doğum sonrası donemde idrar tutamama riskinde artış
Araştırmalar epidural alan kadınların yaklaşık olarak %27’sinin doğumdan sonraki ilk uc ayda okusrme, aksırma, gulme veya ağır kaldırma gibi rutin işler sonucu karın ici basıncın artması durumunda idrar kacırma sorunu ? yaşadığını gosteriyor. Bu oran epiduralsiz vajinal doğum yapan kadınlarda %13.
Cok nadir ancak yaşamı tehdit eden komplikasyonlar
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya gore bu tur ağır komplikasyonların gorulme oranı her 2900 doğumda 1 ile her 16.200 doğumda 1 arasında değişiyor.
Daha hafif bazı sorunlar
Doğum sonrasında şiddetli başağrıları, gucsuzluk, kol bacaklarda uyuşma ve zayıflık gibi hafif kabul edilen ancak yine de yenidoğan bebeğe bakım sırasında zorluklara neden olabilecek bazı sorunlar da epidurale bağlı olarak gorulebiliyor.