Bebeklik doneminde sıkca karşılaşılan ve ciddi sorunları da beraberinde getiren rota virusunun belirtileri neler, bebeklerde rota virusu nedir ve cocuklarda rota virusu belirtileri hakkında sagliksiteniz.com’da bilgi sahibi olacaksınız. Bebeklerin sağlığını...

Bebeklik doneminde sıkca karşılaşılan ve ciddi sorunları da beraberinde getiren rota virusunun belirtileri neler, bebeklerde rota virusu nedir ve cocuklarda rota virusu belirtileri hakkında sagliksiteniz.com’da bilgi sahibi olacaksınız.

Bebeklerin sağlığını tehdit eden rota virusu, vucuda girdikten sonra bir takım şikayetlerle kendini gostermeye başlar. Bebeklerde gorulen rota virusunun belirtileri hakkında acıklamalar yapan uzman doktorlar, rota virusu şikayetlerine karşı anne ve babaları dikkatli olmaya davet etti.
Rota virusu, kuru yuzeylerde 6 ile 60 gun arasında canlı kalabilen virusu ceşididir. En cok kucuk cocukları etkileyen rota virusu, bilhassa da 3 ay – 2 yaş arasındaki cocukları etkilemektedir. Rota virusu 3 aydan onceki bebekleri anne sutunde bulunan antikorlar sayesinde onlenir. Cocuklar hayatlarının ilk 2-3 yılında mutlaka rota virus ishaline yakalanırlar ve bu viruse karşı antikor oluştururlar.
Rota virus ishali ince bağırsakları etkileyip, sıvı ve elektrolit emilimini bozması; kusma ve ishal ile vucuttaki sıvı elektrolit dengesini bozarak ciddi sıvı kaybına neden olması nedeniyle onemlidir. Enfeksiyon belirtileri temastan sonraki 12 saat ile 4 gun arasındadır. Coğunlukla 1-3 gunluk kulucka suresinin ardından aniden kusma başlar. Vakaların yarısında ateş eşlik edebilir. 5-8 gun sure ile sulu ishal, hafif ateş, kusma, direncli iştahsızlık bazen ust solunum yolu enfeksiyonu bulguları (oksuruk, burun akıntısı) şeklinde gozlenir. Prematurelerde genellikle ağır ishaller şeklinde seyredebilir.