Ailelerin merak ettikleri yenidoğan bebeklerde gorulen solunum zorluğu neden olur, yenidoğan bebeklerde solunum gucluğu sebepleri ve yenidoğan bebeklerde solunum durması neden olur sagliksiteniz.com’da acıklandı. Yenidoğan bebeklerde husule gele solunum sıkıntısının...

Ailelerin merak ettikleri yenidoğan bebeklerde gorulen solunum zorluğu neden olur, yenidoğan bebeklerde solunum gucluğu sebepleri ve yenidoğan bebeklerde solunum durması neden olur sagliksiteniz.com’da acıklandı.

Yenidoğan bebeklerde husule gele solunum sıkıntısının mutenevvi sebepleri bulunmaktadır. Henuz bedeni cok kucuk olan gucsuz yenidoğan bebeklerde ortaya cıkan solunum sıkıntısı ailelerin bir hayli can sıkıntısı yaşamalarına sebep olmaktadır. Peki, bebeklerde ortaya cıkan solunum sıkıntısı hangi hastalıkların belirtisi ve neden kaynaklanır?
Yenidoğan bebeklerde solunum sıkıntısı ortaya cıkmasında rol olan faktorler kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, sinir sistemini etkileyen hastalıklar olabiliyor. Solunumun 20 saniyeden uzun sure durması premature apnesi olarak tanımlanıyor. Yaş akciğer hastalığı dediğimiz bir sorunda bebeklerde solunum gucluğune yol acar.
Bu tur rahatsızlıkların yanı sıra Respiratuvar Distres Sendromu adını verdiğimiz akciğerlerin olgunlaşmamış olması ve surfaktan adı ile bilinen maddenin az olması durumudur. Mekonyum Aspirasyon Sendromu, Pulmoner Hipertansiyonu da yenidoğan bebeklerde solunum zorluğu sebepleri arasındadır.