Snapchat son zamanların populer uygulamaları arasında yer alıyor. Snapchat’in catı şirketi Snap de halka arz konusunda resmi başvurusunu gectiğimiz ay yapmıştı. Bugun itibarıyla New York Borsası’nda işlem gormeye başlayacak Snap hisseleri icin acılış fiyatı 17 dolar olarak belirlendi. Boylelikle Snapchat piyasa değeri 24 milyar dolara yukselirken, halka arz sonucunda şirketin kasasına 4 milyar dolar gireceği belirtildi. Snap daha oncesinde 15 dolarlık başlangıc fiyatıyla 3 milyar dolarlık hisse satmayı ongormuştu. En onemli varlığı Snapchat olan şirketin piyasa değerinin de halka arzın sonucunda 21 milyar dolara yukseleceği ifade edilmişti. Son buyuk yatırım turunun ardından Snap’in piyasa değerinin 20 milyar dolar civarında olduğu belirtilmişti.
Tıpkı Twitter gibi, Snapchat de halka arz oncesinde kÂr oluşturmayı başarabilmiş değil. Buna ek olarak, şirket belli bir sure icin zararlarında buyume ongoruyor. Snapchat kısa bir sure once gunluk aktif kullanıcı sayısında Twitter’ı geride bıraksa da, Facebook’un buyukluğune erişme konusunda pek fazla umut vermiyor.
Snapchat piyasa değeri onumuzdeki donemde daha da yukselebilir

Yine de, Snap ve yatırım bankacılarının umutlu olduğu belirlenen hisse başlangıc fiyatı sayesinde anlaşılıyor. 17 dolarlık başlangıc fiyatı, yatırımcıların Snap’e yonelik ilgisinin yuksek olduğunu da gosteriyor. Soz konusu fiyatla Snap, Alibaba’dan bu yana teknoloji dunyasındaki en buyuk halka arz operasyonunu gercekleştirecek gibi gorunuyor. Şirketin piyasa değerinin de onumuzdeki donemde gostereceği performansa paralel olarak daha da artabileceğini hatırlatmakta fayda var.
KAYNAKTHE WALL STREET JOURNAL