Dollenme, tek bir spermin yumurtaya gitmesi ve orada gelişmesi ile gercekleşen bir olaydır. Sperm yumurtaya girdiği anda yumurtanın etrafı hemen kalın bir zar ile cevrilir ve başka spermlerin yumurtaya girmesi...

Dollenme, tek bir spermin yumurtaya gitmesi ve orada gelişmesi ile gercekleşen bir olaydır. Sperm yumurtaya girdiği anda yumurtanın etrafı hemen kalın bir zar ile cevrilir ve başka spermlerin yumurtaya girmesi engellenmiş olur. Ancak bazen oyle durumlar oluyor ki bir yumurta yerine iki yumurta olgunlaşıp serbest kalıyor ve bu durumda da iki farklı sperm iki farklı yumurtaya girmiş oluyor.

İki farklı spermin iki farklı yumurtaya girip dollenmesi ayrı yumurta ikizlerinin olmasına sebep oluyor. Genetik yapıları birbirlerinden farklı olan ayrı yumurta ikizlerinin cinsiyetleri ise bazen aynı, bazen farklı olabiliyor. Ayrı yumurta ikizlerinin birbirlerine tıpatıp benzemeleri soz konusu değildir. Bu ikizler farklı zamanlarda doğan kardeşler gibidir.
Ayrı yumurta ikizleri iki ayrı yumurtada dollendiklerinden dolayı birbirlerine benzemezler ancak, tek yumurta ikiye ayrılıp iki ayrı spermi icine alırsa o zamanda tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurtanın ikiye ayrılması durumunda oluşan ikizler ise birbirlerine tıpatıp benzerler. Cunku tek yumurta ikizlerinin genetik yapısı birbirleri ile aynıdır. Bu ikizlerin cinsiyetleri ve kan grupları da aynı olur.
Bu tur dollenmelere coğul gebelik denir. Coğul gebelik aynı yumurtanın ikiye bolunmesi ile olmuş ise tek yumurta ikizleri, iki ayrı yumurta da olmuşsa da ayrı yumurta ikizleri doğar.