Bebeklerde Hıckırık Sorunu: Bebek anne karnında da hıckırır bu diyaframın gelişmesi ile ilgili bir durumdur ve biyolojik bir surectir. Her hangi bir hastalık belirtisi değildir. Bazen normal olarak bazen de karnı acken hıckırır.

Bebeklerde Hıckırık Sorunu
Bebek anne karnında da hıckırır bu diyaframın gelişmesi ile ilgili bir durumdur ve biyolojik bir surectir. Her hangi bir hastalık belirtisi değildir. Bazen normal olarak bazen de karnı acken hıckırır. Diyaframı gelişiyor demektir ve ozel bir tedavi veya ilac kullanmak gerekmez. Bazı yontemler var hıckırığı gecirmek icin. Bebeğin tam baş parmaklarının altında ki yuvarlak kısmına iki parmağınızla bir muddet bastırırsanız hıckırığın gectiğini goreceksiniz. Bu bastırılan yerler diyafram noktalarına eşittir.
Tam o noktalara bastırmak hem bebeğin rahatlamasına neden olacaktır hem de hıckırık bir sure sonra gececektir. Ayrıca bebeğe hıckırığı gecsin diye hicbir şey verilmez. Bebeğe anne sutunden başka Bir şey vermeye hic gerek yok biraz bebeği dik tutmak birazda masaj yapmak hıckırığın gecmesi icin yeterli olacaktır. Bazı bebekler hıckırık krizlerine de girebilir. Bu durumlarda bebeğe bu masajı yapmak tam yerli yerinde bir mudahale olacaktır. Bu hıckırık krizlerinde paniğe kapılmaya hic gerek yok normal hıckırık kadar masum hıckırıklardır.
Eğer bebek kendi hıckırığından korkuyorsa onu kucağa alıp ayaklarına bu masajı yaparken sakinleştirmek bebek acısından iyi olacaktır. Bazı anneler bebeklerin hıckırığı gecsin diye limon damlası iciriyorlar. Bu da kesinlikle yanlış bir mudahaledir. Bebekler sadece anne sutu ile beslendikleri icin anne sutu her şeye iyi gelecektir. Annenin tek yapması gereken sakin davranarak bebeği de sakinleştirmesidir.