Yeni Doğan Bebek Bakımı: Yeni doğmuş bebeklerde sağlık sıkıntıları gorulebilir. Bunun sebebi bebeklerin direnclerinin duşuk olmasından kaynaklanır. Bebeklerin direnci ağız sutuyle artmaya başlar. Ağız sutu doğumdan sonra annenin verdiği ilk suttur. Annenin sahip olduğu bağışıklık hucreleri sut yoluyla yavruya gecer. Boylece yavruda annenin bağışık olduğu hastalıklara karşı direncli olur.

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni doğmuş bebeklerde sağlık sıkıntıları gorulebilir. Bunun sebebi bebeklerin direnclerinin duşuk olmasından kaynaklanır. Bebeklerin direnci ağız sutuyle artmaya başlar. Ağız sutu doğumdan sonra annenin verdiği ilk suttur. Annenin sahip olduğu bağışıklık hucreleri sut yoluyla yavruya gecer. Boylece yavruda annenin bağışık olduğu hastalıklara karşı direncli olur.
Bunun yanında yeni doğmuş bebeklerde sağlık icin farklı yontemlerde yapılmaktadır. Yeni doğmuş bebeklerde oda sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Cunku onlarda ısı kontrolu yeterince iyi gelişmemiştir. Bebeklerde cilt yuzeyi oldukca geniştir. Cilt yuzeyinin vucut ağırlığına oranı olculduğunde cilt yuzeyinin fazla geldiği gorulmektedir. Bu da ısı kontrolunu etkiler.
Bebeklere 3-4 saatte bir sut verilmelidir. Beslenmesi sağlıklı buyumeleri icin cok onemlidir. Bu aynı zamanda annenin sut akış hızını arttırmakta işe yarar.
Daha once de soylediğimiz gibi bebeklerin en buyuk organı cilttir. Bu yuzden cilt bakımında da buyuk rol annelere duşer. Bebeklerde cilt o kadar hassastır ki en ufak bir şeyde zedeenebilir, kolaylıkla yaralanabilir. Cilt sağlığının bozulması bebeklerde enfeksiyon riskini artırır. Cilt temizliğinin yanında banyo sıklığı cok onemlidir. Banyo bebek bakımının sağlıklı olmasında buyuk yer tutar. Ortam koşulları banyo sıklığını etkiler. Bebek kendi evinde hergun veya gun aşırı yıkanabilir. Banyo suyu bebeğin vucut ısısında olmalıdır. Ortam ısısı ise 25-27 derece arasında olması tercih edilir.
Bebek bakımı cok sıkıntılı ve incelik isteyen bir iştir. Bebek sağlığı icin dikkat edilmesi gereken hususlar cok fazladır. Yavrunuzun sağlığına cok dikkat etmeniz gerekir. Sağlıcakla kalın.