Ağız kokusu hem kişiyi hem de karşısındakileri rahatsız eden bir sorundur ve sizler icin makalemizde ağız kokusunun nedenlerini ve cozum yontemlerini paylaştık. Ağız neden kokar ve ağız kokusu nasıl giderilir buyurun makalemizden oğrenelim.

Coğu defa ağız kokusunu nefesi kokan kişiden once etrafındaki kişiler fark eder ve bu durum ağız kokusu şikayeti yaşayan bireyleri cok zor bir vaziyet icine surukler. Cok yakını olmadığı surece kimse kimseye, ağzı kokan kişinin kırılmasından ve utanmasından dolayo kolay kolay ‘ağzın kokuyor’ diyemez. Ancak surekli mesafeli bir şekilde durmaya calışır. Tıp dilinde ağız kokusu problemine ‘halitosis‘ denilmektedir ve ağız kokusunu kısaca nefesin hoş olmayan, kotu bir şekilde kokması olarak tanımlayabiliriz.
Nedenine bağlı olarak ağız kokusu zaman zaman ortaya cıkan veyahut daimi devam eden bir yakıntı şeklinde gorulebilir. Coğu vakada ağızda bulunan (bilhassa dilin arka tarafında) milyonlarca bakteri ağız kokusunun ana sebepleri başında gelmektedir.. Ağız icindeki sıcak, nemli koşullar bu bakterilerin buyumesi icin ideal bir ortam olduklarında, ağız kokusu husule gelebilir. Ağız kokusu coğunlukla ağızla alakalı bir meseleden kaynaklansa da, bir takım hastalıkların sonucunda da ortaya cıkmaktadır. İşte ağız kokusunun nedenleri ve ağız kokusu icin cozum onerileri.
Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız ve diş temizliğine yeteri ozen gosterilmemesi Beslenmede tuketilenler Uzun sure aclık ve diyet uygulaması Ağız kuruluğu sorununun olması Sigara ve alkol kullanımı Sabah uykusundan uyanma Akut enfeksiyon varlığı Bir takım ilaclar Ağız, diş ve diş eti hastalıkları Diyabet Reflu Karaciğer ve bobrek hastalıkları Solunum sistemi hastalıkları Sinuzit ve geniz akıntısı Laktoz intoleransı Ağız Kokusuna Cozumler

Gunde iki kez dişlerinizi fırcalamaya ozen gosterin ve florurlu diş macunu kullanmanın. Doğru ve duzenli bicimde diş fırcalamak ağız kokusunu onlemek ve gidermek icin atılacak en onemli adımlardan bir tanesidir. Diş fırcanızı 3 ayda bir değiştirin ve fırca satın alırken yumuşak kıllı diş fırcalarını secmeye ozen gosterin. Dilinizi de fırcalamaya itina gosterin cunku dilin arka tarafındaki bakteriler de ağız kokusu nedeni. Bu bakterilerin giderilmesi ve kotu kokuların onlenmesi icin dişler kadar dilin de fırcalanması gereklidir. Diş ipi kullanın. Antibakteriyel ağız gargarası kullanın. Şekersiz sakız ciğneyin. Senede bir kez dişlerinizi kontrol ettirin. Sigarayı bırakın. Bol bol su icin. Beslenmenize dikkat edin. Ağız kokusu yapan hastalıklarınızı bir an evvel tedavi ettirin.