Ciftlerin ayrılması durumunda boşanmanın cocuğa etkisi, anne ve babanın boşanması cocuğu nasıl etkiler ve boşanan ailenin cocuğu nasıl olur siz değerli ziyaretcilerimiz icin sagliksiteniz.com’da acıkladık. Anne ve babası boşanan cocukların...

Ciftlerin ayrılması durumunda boşanmanın cocuğa etkisi, anne ve babanın boşanması cocuğu nasıl etkiler ve boşanan ailenin cocuğu nasıl olur siz değerli ziyaretcilerimiz icin sagliksiteniz.com’da acıkladık.

Anne ve babası boşanan cocukların ruh sağlığı ilk donemlerde cok fazla etkilenmektedir. Bu etkileşim suresinde cocuğun kac yaşında olduğu, cinsiyeti ve ailelerin tutumu da onemli bir husustur. Ozellikle de olayı anlayabilecek ve tepki verebilecek yaşlarda olan cocuklar boşanmadan kotu etkilenir. Boşanmanın cocuklar uzerindeki etkilerini hafife indirmek icin mutlaka her anne ve baba cocuklarının bu doneminde yanında olmalı ve sakin bir şekilde atlatmalarını, bu durumu kabullenmelerine caba gostermelidir.
Gelişim cağında olan cocukların anneden veya babadan ayrı duşmeleri gelişimlerini de etkilemektedir. Boşanmanın cocuğa etkisi cabuk sinirlenme, saldırgan bir hale gelme, korkular yaşama gibi sorunlarda soz konusu olabiliyor. Her şeye ağlayan, başka cocukları kıskanan bir kişiliği de sahip olabilirler.
Anne ve babanın boşanması cocuğu şaşkına cevirir. Kimi cocuklar ise bu duruma kendilerinin neden olduklarını duşunurler. Evde cok gurultulu yaptıkları icin babalarının evi terk ettiğini yada annelerinin kendilerine kızdıklarını duşunup dururlar. Huzursuzluk ve ofke nobetleri yaşama da boşanmanın cocuklar uzerindeki olumsuz etkileri arasındadır.