En populer sosyal ağlardan birisi haline gelen ve gunluk aktif kullanıcı sayısını 400 milyonun uzerine cıkaran Instagram, reklamcıların iştahını kabartıyor. İki yıl once reklam modelini hayata geciren sosyal ağ, reklamcı sayısında adeta patlama yaşıyor.

Katlanarak artıyor

Instagram ilk yıllarında reklamdan uzak bir yapı sergiliyordu. Facebook tarafından satın alındıktan sonra artık potansiyelini bir gelir modeli haline getirmesi ihtiyacı doğdu. 2015 yılından bu yana kullanıcıyı en az şekilde rahatsız edecek reklam gosterimleri yapılıyor. Sosyal ağın popularitesi reklamcılar icin buyuk bir avantaj sağlıyor.

Firmadan gelen acıklamaya gore son altı ay icerisinde sosyal ağa reklam veren firma sayısı 500 binden 1 milyona yukseldi. Gecen yıl aynı donemde ise firma sayısı 200 bin civarındaydı. Yani bir yıl icerisinde 5 katı bir artış soz konusu.

Instagram’ın kullanıcılarının yuzde 80’i en az bir işletmenin hesabını takip ediyor. Bu bakımdan işletmelerin kullanıcıya kolay ve hızlı bir şekilde reklam sunması onemli. Boylece asıl sitesine daha fazla trafik cekebilecek. Sosyal ağın reklam aracları, işletmelerin sadece 4 dokunuş ile reklamlarını yayınlamasını sağlıyor.

Ayrıca Bkz.Turk hackerlar’dan Apple’a tehditInstagram onumuzdeki aylarda işletmelerin kendi hesaplarına bir randevu butonu koymasına izin verecek. Kullanıcı bu sayede tek tıkla firmadan randevu alabilecek.