Dev arama motoru Google, arama sonuclarındaki kaliteyi arttırmak icin uzun bir suredir telif hakkı ihlali yapan, sahte urun tanıtımı yapan, nefret ve hakaret iceren sitelere karşı yapay zeka ile birlikte sert bir engel politikası uyguluyordu. Şirket şimdi ise kullandığı yapay zekanın insanlardan yardım almasını sağlayan bir sistemle; kullanıcılara, onlar icin daha işe yarar ve verimli arama sonuclarını sunmaya calışacak.

Ayrıca Bkz.Gmail'in Android surumu uzerinden ''ucretsiz'' para transferi artık mumkun
Google tarafından yayınlanan belgeye gore şirket şimdi ABD’deki kullanıcılara Google’da arama yaptıktan sonra karşılarına cıkan arama sonuclarını birkac kritere gore değerlendirme imkanı sunuyor. Arama sonuclarında her web sitesi icin ‘’mustehcen icerik, farklı dil, yuklenmeyen icerik ve uzucu-saldırgan icerik’’ şeklinde dort secenek sunan Google, kullanıcılardan bu şekilde web sitelerini oylayarak arama sonuclarında ust sıralarda bulunmaması gereken sitelerin temizlenmesine yardımcı olmalarını istiyor.

Şirketin kalitesiz arama sonuclarına ilişkin verdiği ornek ise şu şekilde: Şu anda ABD’deki Google kullanıcıları arama motoruna Holokost(Naziler tarafindan gercekleştirilen Yahudi soykırımı) yazdığı zaman arama sonucunda ust sıralarda neo-Nazi duşuncesine sahip bazı web sitelerinden gelen saldırgan sonucların cıktığı gorunuyor. Şirket bu sonucların uzuntu verici-saldırgan seceneğiyle işaretlenerek Holokost hakkında bilgi arayan kişilerin daha işe yarar sonuclara ulaşmasının mumkun olacağını ifade ediyor.


Yapay Zeka Kullanıcı Tercihlerinden Faydalanacak

Kullanıcılar tarafından işaretlenen bu siteler daha sonra yapay zekanın benzer siteleri ayırması icin kullanacağı bir algoritma haline getirilecek ve yapay zeka kullanıcı tercihlerinden beslenmiş olacak. Google’ın bu calışmayı farklı ulkelerdeki kullanıcılar icin farklı dil destekleriyle birlikte sunup sunmayacağı henuz bilinmiyor ancak sistemin işlevselliğinin test edilmesinin ardından diğer ulkelerde de kullanıma sunulması mumkun.

Ayrıca Bkz.Eski Google Ventures CEO’su yeni bir risk sermayesi şirketi kuruyor
Tabi Google bu calışmayla birlikte sadece cep telefonlarından veya bilgisayar uzerinden Google’da arama yapan kişilere daha sağlıklı sonuclar gostermekle kalmayacak. Şirket ayrıca kendisine yoneltilen sorulara Google’daki arama sonuclarını referans alarak cevap veren Google'ın sesli asistan Google Home’un da kullanıcılara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlayacak.