Asus ZenFone ailesinin en yeni uyesi ZenFone 3, Zen tasarımının şıklığını bir seviye yukarı cıkarıyor. Cihaz, yuksek performansı, guclu pili ve iddialı kamera yetenekleriyle segmentinde favori olmaya aday.

Asus, ZenFone serisiyle Android pazarına sıkı bir giriş yapmış ve kısa surede kullanıcıların beğenisini kazanmayı başarmıştı. Şimdi o buyuk girişin meyvelerini toplamaya devam eden firma, ZenFone ailesini de genişletiyor. Yuksek performansı “olabildiğince” butce dostu fiyatla kullanıcılarla buluşturan ZenFone 3 de ailenin en yenisi. Hem siyah hem de beyaz versiyonunu deneme fırsatı bulduğumuz ZenFone 3’un testini beyaz modelle yaptık.
Acılışı tasarımla yapmak gerekirse, seriye ismini de veren Asus’un ikonikleşmiş Zen tasarımı onceki modeller kadar goz onunde olmasa da ZenFone 3’te de yerini alıyor. Sonda soyleyeceğimizi başta soyleyelim, ZenFone 3 bir iki kucuk detay dışında gercekten cok şık bir cihaz. Beyaz modelde tercih edilen altın renkli kenarlar telefona premium bir gorunum katıyor. Cihazın onunde ve arkasında cam malzeme tercihi de yine premium algısını guclendiren bir detay olmuş. Telefonun arkasını cevirdiğimizde ise gozumuze ilk carpan şey bizi rahatsız eden kamera tasarımı oldu. Asus’un kare hatlara sahip kamerası haddinden cıkıntılı ve goze hoş gorunmuyor. Hatta, beyaz modelin yaptığı goz yanılmasıyla kamera olduğundan da cıkıntılı duruyor. Kameranın hemen altında dikdortgen parmak izi okuyucu da gereksiz derecede uzun. Neden boyle bir tercih yapıldığını anlamak acıkcası biraz guc. Asus’un ikonik dairesel Zen tasarımı ise belli belirsiz gorunuyor. Cihaz parmak izi tutuyor ancak bunu gizleme konusunda beyaz olan modelin cok başarılı olduğunu soyleyebiliriz. Tasarım değerlendirmemizi noktalamadan once ZenFone 3’un USB Type-C ile geldiğini de ekleyelim. Genel olarak baktığımızda şık bir tasarıma sahip olan cihaz, detaylarındaki kucuk kusurlardan kacamıyor.