iPhone 8 olarak isimlendirileceği varsayılan gelecek iPhone icin yeni iddialar gelmeye devam ediyor. Apple'ın sessiz sedasız aldığı patentleri ortaya cıkartmak icin durmaksızın uğraşan Apple takipcileri, şimdi de yeni nesil iPhone'larda parmak izi sensorune ek olarak kullanılması muhtemel olan bir yuz tanıma Teknolojisinin patentine ulaştılar.
Bu yuz tanımanın diğerlerinden farkı ne?

AppleInsider'ın denk geldiği, "Bir cihazı yuz tanıma ile kilitlemek ve acmak" isimli patent, 2016 yılında Amerikan Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanmış durumda. Soz konusu patent, 2015 yılında alınmış bir başka patente guncelleme olarak getirilmiş gibi gorunuyor. Apple'ın yuz tanıma ile ilgili yaptığı ilk patent başvurusunun izleri ise 2012'ye dek surulebiliyor.
Temel fikir eskiden olduğu gibi, iPhone'un on kamerasını kullanarak bir yuzu algılaması ve tanıması, eğer tanıdığı yuz sahibine aitse cihazın kilidini acması.

Yuz tanıma teknolojisi şu an bircok cihaz da var olsa da, kullanıcıların ilk tercihi olabilecek bir hızda ve doğrulukta calışmadıkları icin tercih edilmedikleri de istatistiklerle ortaya konuyor. Apple'ın bugune kadar bircok ozelliği cihazlarına getirmek icin rakibi olan markalara gore daha temkinli hareket ettiği biliniyor. iPhone 5'le birlikte parmak izi sensoru geldiğinde, rakipleri onu zaten kullanıyordu. Ancak iPhone'la birlikte sensore hız ve tercih edilebilirlik anlamında yeni bir standart geldiği de teknoloji analistlerinin kabul ettiği bir gercek. Gec olsun guc olmasın mantığıyla, Apple'ın yuz tanıma teknolojisinde de hız hamlesini uygulayabileceği konuşuluyor.

Apple'ın patenti klasik yuz tanıma teknolojisini iOS'a derin bir şekilde entegre etmek istediğini gosteren detaylara sahip. Patente gore, eğer iPhone bir sure hareketsiz kalırsa ve kamera, sahibinin yuzunu goremezse, iPhone kendisini otomatik olarak kilitleyebiliyor. Doğal olarak bunun tersi de mumkun. iPhone'un hareket sensorleri herhangi bir şekilde uyarıldığında, kamera sahibinin yuzunu gorebiliyorsa, PIN ya da Touch-ID'ye gerek kalmadan iPhone kendisini acabilecek.
Tum bunlara ek olarak, icinde ortamdaki ışığa gore tepki verebilecek bir kızıl otesi sensorun de olduğu ceşitli sensorler paketi de teknolojinin calışabilmesi icin gerekli malzemeler arasında listeleniyor. Bu detaylar, Apple'ın, yuz tanıma teknolojisinin mumkun oldukca zahmetsiz olması icin uğraştığını gosteriyor. Kameranın belki en az Touch-ID kadar hızlı bir tepki suresi ile yuz tanıyabilmesi, kullanıcıya "yuzunuzu bu kutucuğa denk getirin" gibi emirler vermeden de calışabilmesi, ve ilk guvenlik tercihi olabilecek kadar geliştirilmesi beklentiler arasında.
:: Yeni iPhone'da yuz tarama teknoloji olmasını bekliyor musunuz?
SDN