Apple, iOS 10'un son buyuk ara guncellemesi olan iOS 10.3'te onemli bir değişikliğe giderek iOS dosya sistemini değiştirdi. Bu değişikliğin olumlu sonucları ilk gunlerde yapılan testler ve incelemeler ile ortaya cıkmaya başladı.
iOS 10.3 cıktı! Apple'ın uzun suredir beta sureci devam eden işletim sistemi guncellemesi iOS 10.3 bugun...


iOS 10.3 boş alan acıyor!

iOS guncellemeleri genellikle depolama alanında daha fazla yer işgal ederken iOS 10.3'te bunun tam tersi oldu. Yeni guncelleme onceki iOS surumlerine gore hem daha az yer kaplıyor hem de kullanılabilir depolama alanı kapasitesini arttırıyor.


iOS 10.3 guncellemesi, gorselde gorunen, icinde 40.000 'den fazla fotoğraf ve 200 'e yakın uygulama olan 256 GB kapasiteli iPhone 7 Plus'ta 7.81 GB kadar bir boş alan actı. Ayrıca cihazın 248 GB olan kullanılabilir depolama kapasitesinin 252 GB'a yukselmesini sağladı. Yani yaklaşık 4GB lık bir ekstra alan ortaya cıktı.

Kapasite, aygıtın depolama icin kullandığı yongalardaki donanım bellek bitlerinin bir olcusu değildir. İşletim sistemi, aynı zamanda EFI bolum haritasına ve diğer duşuk duzeyli depolama yukune ayrılan kapasite miktarını ortaya cıkarır. Cihazınızın saklama alanı ne kadar buyuk olursa, iOS 10.3 ile size daha fazla depolama alanı acılmış olur. Peki boyle bir kazanım sağlayan APFS (Apple File System) bunu nasıl yapıyor?
APFS'nin faydası ne ?

iOS 10.3'te bulunan yeni Apple Dosya Sistemine (APFS) gecişin, hacim depolama birimini bicimlendirme konusunda daha verimli olduğu goruluyor. APFS, ozellikle modern "katı hal" depolama Teknolojisinden yararlanmak icin tasarlandı. Ayrıca, gelecekte 64 bitlik dosya sistemi yapıları desteği sayesinde cok daha buyuk depolama alanlarına sahip cihazlarda da kullanılacak.


Yeni dosya sisteminin ozellikleri arasında esnek genişlemeye olanak tanıyan yeni bir birim bolumleme şeması var. Bu da, hacim bolumunun ve dosya sistemi yapısının bir parcası olarak daha az depolama alanı tuketimine, dolayısıyla kapasite artışına sebep oldu. Apple'ın uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını yeni dosya sistemine gore guncellemelerini istemesi ile birlikte uygulamalar iOS cihazlarda daha az yer kaplayacaktır.
:: iOS 10.3'te sizin cihazınızda da boş alan acıldı mı?
SDN