Apple’ın uzun yıllardır birlikte calıştığı ve gelecek yeni iPhone’un da cip ureticisi olan Taiwan’lı TSMC, Apple’dan aldığı yeni cip uretimi siparişini basına sızdırdı. Cin’de yayınlanan Economic Daily News’in aktardığı bilgilere gore, Eylul 2017'de piyasaya surulecek olan yeni iPhone’un A11 olarak isimlendirilecek işlemcisi, 10 nanometre mimariye ve yeni bir entegre fan Teknolojisine sahip.
iOS 10.3 ile iPhone'lar hızlandı mı? iOS 10.3 ile birlikte Apple'ın ozel işletim sistemi dosya sistemini modern bir hale getirdi....


iPhone'da entegre fan sistemi

Sızıntıya gore TSMC işlemcileri uretmeye 2016'da başladı ve 2017'nin icinde bulunduğumuz ilk ceyreğinde, işlemcilere son halini vermeleri icin MediaTek ve HiSilicon şirketlerine gondermeye başladı.
İlginc olan ise TSMC’den gelen rakamlar oldu. TSMC’nin parca tedarikcileriyle konuşan gazete, şirketin temmuza kadar 50 milyon A11 işlemci ureteceğini, ve eğer TSMC tam kapasitesiyle uretime devam ederse, 2017'nin sonunda ise bu rakamın 100 milyona ulaşacağını acıkladı.

Apple geleneksel olarak yeni iPhone’ların son haline Nisan ayı dolaylarında onay veriyor. Henuz iPhone’ların montajına başlanmadığı hesaba katılınca, Apple’ın 2017 sonuna kadar ancak 100 milyon yeni iPhone uretebileceği, TSMC işlemcileri teslim etmekte gecikirse ise bu rakama ancak 2018'de ulaşacağı ortaya cıkıyor.
Teknoloji analizcisi Ewan Spence’in yaptığı karşılaştırmaya gore ise bu rakam, gecen senenin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus rakamlarından cok da farklı değil. 2 model iceren 7 serisi icin verilen işlemci siparişine gore, 3 model icermesi beklenen yeni siparişte kucuk bir artış var.
Apple’ın bu hamlesi, teknoloji cevrelerinde Apple’ın yeni iPhone satışlarına temkinli yaklaştığı şeklinde yorumlanıyor. Şimdiye dek her sene uretim ve satış kapasitesini gozle gorulur bir bicimde artırmış olan Apple’ın bu yeni hamlesi, iPhone 8’in beklenen cığır acıcılığı ile ilgili akıllarda soru işareti yarattı. Bazı cevrelerde hayal kırıklığına yol acan bu rakamlara yatırımcıların nasıl yaklaşacakları ise merak konusu.
:: Apple'un bu hamlesini nasıl yorumluyorsunuz?
SDN