Microsoft’un gecmiş yıllardaki bolunmuşluğu bir kenara bırakarak Windows 10 catısı altında tum cihazları bir araya getirme gayreti herkesin malumu. Bununla birlikte perde arkasında yeni bir proje masaya yatırılmış durumda. İlk gorseller sızmaya başladı.

Yeni bir proje

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows Cloud adını taşıyor. Sistem ile ilgili ilk detaylar Windows 10 Creators Update onizleme yapılarında cıkmıştı. Gorseller ile de projenin ilerlemiş bir aşamada olduğu anlaşılıyor.

Windows Cloud OS işletim sistemi Windows 10 ile benzer bir arayuze sahip. Farkı ise sadece evrensel uygulamaları calıştıracak olması. Evrensel uygulamalar bilindiği uzere Windows 10 ve Windows 10 mobil icin tek bir cekirdek uzerinde geliştirilen uygulamalar. Bunlar cihaza gore kendisini optimize edebiliyor. Yani ARM desteği mevcut. Bu bakımdan Windows Cloud OS de ARM desteği sunacaktır. Bu noktada Windows RT donemi aklımıza geliyor.

Ayrıca Bkz.Firefox OS yolun sonuna geldiMicrosoft’un Chrome OS ile rekabet edecek bir versiyon uzerinde calıştığı zaman zaman gundeme geliyordu. Windows Cloud OS adındaki yeni platform buna işaret ediyor olabilir. ARM tabanlı dizustu modelleri ve evrensel uygulama desteği ile Microsoft yeni bir akım başlatabilir. Şimdilik detaylar bu kadar.