2017 yılında kamu kuruluşlarında kademeli olarak zorunlu hale getirileceği belirtilen PARDUS'u yaygınlaştırma calışmaları hız kesmeden devam ediyor. Hem yerli yazılımın onunun acılmasını hem de guvenlik endişelerinin buyuk oranda giderilmesini sağlayacak projeye son olarak 9 ilce belediyesi daha katıldığını duyurdu.

Ayrıca Bkz.Turkiye'ye taşınacağı belirtilen Crytek ana ofisindeki 15 kişiyi işten cıkardı
Buna gore Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Galerisi’nde gercekleştirilen toplantıda İstanbul Anadolu yakasında bulunan Beykoz, Pendik, Sancaktepe, Cekmekoy, Tuzla, Sultanbeyli, Umraniye, Şile ve Uskudar belediyeleri TUBİTAK ile PARDUS’un kullanımı konusunda protokol imzaladı. İmza torenine ilgili ilce belediye başkanlarının yanı sıra ULAKBİM Muduru Mehmet Mirat Satoğlu da katıldı.

Yapılan acıklamalarda milli yazılım sektorunun gelişmesi icin kritik bir basamak olduğu ifade edilen PARDUS’un onemli oranda ekonomik tasarruf sağlayacağı ve dışa bağımlılığı azaltacağı belirtiliyor. Hatırlayacağınız gibi gectiğimiz yıl eylul ayında gercekleştirilen anlaşma ile HAVELSAN yerli işletim sisteminin kurumsal donuşum ortağı olmuştu.