KAYINVALİDENİZ İLE DAHA İYİ NASIL GECİNİRSİNİZ?
Onu anlamaya calışın

Kayınvalidelerin ve gelinlerin arasındaki uyuşmazlığın bircok değişik nedeni olabilir. Kayınvalidelerin kendilerini biricik oğulları doğrultusunda İkinci plana atılmış gibi hissetmeleri bu nedenlerin ilk esnasında yer almakta. Oğullarının omurlerinin merkezinden uzaklaşması ve yeni birisi ile diğer bir yaşam kurması kayınvalidelerin kendilerini geri planda hissetmelerine sebep olur. Kayınvalidenizin size karşı tavırlı davranmasının arkasında da bu neden yatıyor olabilir. Onu manayaya calışın, tavırlı faaliyetlerinin size karşı şahsi bir meselesi bulunduğu icin değil, bunun icerisinde olduğu ruh durumundan kaynaklandığını unutmamalısınız.

Aranıza 'fiziksel' uzaklık koyun
Surekli birlikte olmaktansa evlerin ayrı kent veya ilcelerde olması cok daha iyidir. İmkanınız elverdikce kayınvalidenizle yakın oturmayın. Uzak oturmanın yanı sıra oldukca onemli olmadığı prosese her aile ve akraba toplantılarına, kutlamalarına eşinizle eş gudumlu gitmeyin. Fakat araya soğukluk girmesine de izin vermeyin. Eğer fiziksel uzaklık koyma işini manevi manaya da taşırsanız, bundan hem eşinizle hatta eşinizin ailesiyle olan dairiz buyuk zarar gorur.


Kayınvalidenizin yargılayıcı tavırlarına uzaklıkla yanıt verin
Kayınvalideniz sizi her şartda yargılıyor, eleştiriyor, bastırıyor başka aile uyeleri beraberinde konuşmalarınızı onlemeye calışıyor ve kibirli bulunduğunuzu duşuyorsa, onun bu tavırları aranızdaki temas ile ilgili kırmızı alarm sağlıyor demektir. Kayınvalidenizin size karşı yargılayıcı ve mudaheleci tavırlarına aranıza uzak bir uzaklık koyarak yanıt verin. Kayınvalideniz size iyi ve kibar davransa bile aranızdaki uzaklığı korumaya ozen gosterin.

Telefonda konuşmadan evvel sakinleşin
Kayınvalideniz ile telefonda konuşmadan evvel gecmiş goruşmelerinizi hatırlayın. Gecmiş telefon konuşmalarınızda kayınvalidenizin sizin gerilmenize sebep olan cumlelerini, imalı laflarını gozden gecirin. Sizi sıkan bu cumleleri duyduğunuzda bir kez daha cileden cıkmamak icin telefon etmeden evvel sakinleşin ve bu halle nasıl kafaya cıkacağınızı duşunun.

Hislerinizi denetim edin
Kayınvalideniz ile aranızdaki temasta hislerinizi denetim altına alın. Kayınvalidenize karşı ne cok kaba ne de cok icli-dışlı hareketlerde bulunun. Ne kadar zor olsa da kayınvalidenize karşı gercekci olmaya calışın. Herhangi bir catışma hemen eşinizin annesi bulunduğunu unutmamalısınız ve ona karşı saygılı davranmaya calışın.


Eşinizi ve cocuklarınızı duşunun
Eşiniz ve cocuklarınızla aranızdaki ilişkinin bozulmaması, aile ici rahatınızın zarar gormemesi icin birtakım anlarda sessiz kalmayı tercih edin. Kayınvalidenizle olan gergin munakaşanız butun ailenin sinirlerinin gerilmesi ve huzursuz olmasına sebep olacaksa, kendinizin ve ailenizin mutluluğu icin yanıt vermemeye calışın. Kayınvalidenizle olan munakaşalara ve onun sizi uzen davranışlarıyla baş etmek icin en guzel yolun araya uzaklık koymak bulunduğunu katiyen unutmamalısınız.