Kucuk goğuslu kadınların goğuslerini daha buyuk gostermek icin kullanmış oldukları dolgulu sutyenlerin, goğus yapısına ciddi zararları olabileceğini acıklayan uzman hekimler,dolgulu sutyenlerin zararları hakkında da bizleri bilgilendirdiler. Goğus guzelliğini vurgulamak ve...

Kucuk goğuslu kadınların goğuslerini daha buyuk gostermek icin kullanmış oldukları dolgulu sutyenlerin, goğus yapısına ciddi zararları olabileceğini acıklayan uzman hekimler,dolgulu sutyenlerin zararları hakkında da bizleri bilgilendirdiler.
Goğus guzelliğini vurgulamak ve goğusleri olduğundan daha iri gostermek amacıyla bir cok kadının kullandığı ici dolgulu ve destekli sutyenler, hem normal bir goğus gorunumu sağlamıyor hem de mevcut goğus yapısına zararlar veriyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegul Sivri, dolgulu sutyenlerin ne gibi zararları olacağını şoyle acıkladı:
”Goğusleri buyuk gostermek icin kullanılan ici dolgulu sutyenler hem doğal gozukmemekte hem de mevcut goğus yapısına zarar verebilmektedir” diyen Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Ayşegul Sivri daha sonra şunları soyledi; “Bunları kullanmak yerine kalıcı cozumlere yonelmek daha akıllıca olmaktadır. Bu sebeple sağlıksız secimler yapmak yerine goğus buyutme operasyonu ile istenilen goğus boyutuna kavuşabilirsiniz.
Ulkemizde ve dunyada goğus buyutme ameliyatı en sık yapılan operasyonlardandır ve her gecen gun meme buyutme ameliyatı isteyen hasta sayısı giderek artmaktadır. Meme buyutmek icin gunumuzde halen en gecerli yontem silikon protez ile yapılan meme buyutme ameliyatıdır. Kullanılan protezler Amerikan sağlık bakanlığı onaylı, omur boyu garantili, değiştirilmesi gerekmeyen ozelliğe sahiptir. Goğus protezi taktırmış kişiler hamile kalabilir, sut verebilir ayrıca sağlığa zararlı hicbir yan etkisi de saptanmamıştır. En buyuk avantajı istenilen boyut ve formda memeler buyutulebilir, elde edilen sonuc ise kalıcıdır.
Goğus buyutme ameliyatı ortalama 1-2 saat suren, coğu zaman hastanede kalış gerektirmeyen bir operasyondur şeklinde belirtti ve ekledi ameliyattan sonra kişiler ortalama 3. gunde sosyal hayatlarına donebilmektedirler. İzi yok denecek kadar az olan bir operasyon olan goğus buyutme ameliyatı coğu zaman tekniğe bağlı olarak ağrısız ve acısızdır da.Yıllar once bu ameliyatlar ancak sosyokulturel ve ekonomik duzeyi yuzsek zengin kesim diye adlandırılan kişilerce talep gorurken gunumuzde hemen her kesimden ve her yaştan kadınlar meme estetiği operasyonlarına başvurmaktadır. Bu durumu toplumdaki estetik bilincin yaygınlaşması ile izah etmek mumkundur.” Bedensel şekil bozukluklarının ruh sağlığı ve kişilik uzerine olumsuz etkiler gosterdiğini ifade eden Op. Dr. Ayşegul Sivri, “Yapılacak başarılı bir goğus operasyonu ile normal şekilli, doğal gorunumlu, hacimli ve diri goğusler oluşturulduğunda kişinin buna bağlı psikolojik ve sosyal problemleri de ortadan kalmış oluyor. Kadınlar ameliyat sonrasında ozguven kazanıyorlar, girişkenlikleri artıyor, kendisiyle barışık hale geliyor ve sonucta hayat başarısı da olumlu yonde etkileniyor. Goğusteki deformasyona ve şekil bozukluğuna bağlı olarak kendisinden ve karşı cinsten kaynaklan cinsellik ile ilgili problemleri de cozulmuş oluyor. Ozellikle silikon protez ile yapılan goğus buyutme sonrasında erkeklerde, temas sonrası yapaylık algılama endişesi olabilmektedir. Ancak bu endişe tamamıyla yersiz olup ameliyat sonrasında coğu hastamda karşılaştığım duygu bunun tam tersi yani oldukca doğal olduğu yonundedir.”