Kadınların kullandığı dar sutyenlerin sağlık acısından cok zararlı olduğunu acıklayan araştırmacılar, dar sutyen kullanmanın ozellikle de geceleri buyuk zararı olduğunu vurguladılar.

Dar sutyenler kadınların goğus kafesini ve omuzlarını sıkıyor. Ozellikle de geceleri goğus kafesi ve omuzlar sıkıştığı icin uykusuzluk gibi problemler baş gostermeye başlıyor. Dar sutyen kullanmanın goğuslerin sağlığı acısından cok tehlikeli. Her kadın mutlaka beden olcusunu doğru bilmeli ve ona gore sağlıklı sutyenler secmelidir. Aksi durumda ciddi rahatsızlıklar kapıya dayanır.
Japon araştırmacıların ortaya koyduğu sonuclara gore, goğus kafesini ve omuzları sıkan bir sutyen uykunuzu berbat ediyor. Uzmanlar ayrıca sıkı elbiseler sonucu artan vucut sıcaklığı ve melatonin seviyesinin uykunun en kotu 2 duşmanı olduğunu belirtti.
Uykuyu mahveden bir başka etmen ise gece 21.00’den sonra işle alakalı yapılan mailleşmeler ve telefon goruşmeleri. Michigan Universitesi’nde yapılan araştırmalara gore, işle ilgili olarak saat 21.00’den sonra telefonunu kullananlar iyi uyuyamıyor ve ertesi gun verimli olamıyor. Araştırma ekibinin başında bulunan Russell Johnson acıklamasında, “Uyku oncesi işle ilgili telefon goruşmesi yapanlar, e-posta ve SMS atanlar arkadaşlarıyla telefon goruşmesi yapanlar kadar rahat olamıyor. Calışma saati olarak 21.00’i sectik. Cunku bircok insan 21:00 ile 01:00 arasında uyuyor. Akıllı telefonlar en yıkıcı araclardır. Cunku portatiftirler. Bu yuzden insanlar onları yastık altına ya da komidinin uzerine koyarlar. Ve dizustu bilgisayarların aksine akıllı telefonların sesleri ve ışıkları daha rahatsız edicidir” dedi.
SİGARA YİNE KARŞIMIZDA
Uykuyu zorlaştıran bir başka etmense sigara. Uzmanların acıklamalarına gore uyku oncesi sigara icmek uyku duzenini bozuyor. Nitokitinin, dopamin ve serotonin gibi kimyasal uyarıcı salınımını tetiklemesinden dolayı sigara icenler REM uykusu yerine hafif uyku modunda daha cok zaman harcıyor. Yine calışmalara gore uyku oncesi sigara icenlerin ertesi gun kendilerini daha az dinlenmiş hissediyor. Uzmanlar en az birkac saat oncesinden sigara iciminin bırakılması gerektiğini belirtiyor.
Akşam yemeğinde ağır proteinli ızgara tavuk ve et gibi besinler tuketmekte ne yazık ki uykuya gecişi zorlaştırıyor. Protein acısından zengin yemek ne kadar iyiyse, uyku icinde o kadar kotu. Cunku proteini sindirmek vucudu cok calıştırıyor ve bu durum coğu zaman vucudun uyku moduna gecmesini zorlaştırıyor. Uyku oncesi bu tur yiyecekler yerine kraker gibi tahıl ve nişastalı urunleri tercih etmek daha iyi olacaktır. Yatmadan 4 saat once yenilen karbonhidrat urunleri kan şekerinin duşmesini sağladığı icin uykuya daha hızlı gecişi sağlıyor.