Gebelikte yapılan bir test olan uclu test nasıl yapılır, alfa feto protein testi nasıl olur ve alfa fetoprotein testi nedir sagliksiteniz.com’da alfa fetoprotein yuksekliği hakkında da bilgi edineceksiniz. Gebelik doneminde...

Gebelikte yapılan bir test olan uclu test nasıl yapılır, alfa feto protein testi nasıl olur ve alfa fetoprotein testi nedir sagliksiteniz.com’da alfa fetoprotein yuksekliği hakkında da bilgi edineceksiniz.

Gebelik doneminde olan her kadın bir takım muayenelerden ve testlerden gececektir. Duzenli olarak yapılması gereken bu testler ve muayenelerden biri de, alfafetoprotein (AFP) duzeyi olcumudur. Mutenevvi acılardan incelenen hamilelerin, Alfa feto protein testinden gecmeleri onemlidir. Bu testin halk arasında bilinen adı uclu testtir.
AFP, hamileliğin ilk donemlerinde anne karnındaki bebeğin karaciğeri tarafından uretilmektedir. Gebeliğin dorduncu ayından sonra normal olarak yukselmeye başlar. Eğer Alfa feto protein dorduncu aydan once yukselirse ikiz doğurma olasılığınız bulunduğunu işaret edebilir. Ancak ikiz gebeliği işaret edebildiği gibi, ne yazık ki bebeğinizin yarık omurga (spida bifida: Omurga kanalının arka ceperinin bir bolumunun acık kalması biciminde doğuştan oluşum bozukluğu) ya da anensefali (beynin olmaması) gibi bir sinir kanalı kusuru taşıdığına da işaret edebilir.
Alfa feto protein testi oncesi anne adayına ultrason muayenesi yapılır. Daha sonra kan verir ve verilen kanda B-HCG, u-E2 (serbest estriol), AFP isminde 3 değere bakılır. Ultrasonda olculen değerler ile annenin doğum tarihi, son adet tarihi, kilosu, sigara kullanıp kullanmadığı gibi bilgiler bilgisayar programına girilir. Bilgisayarlarda yapılan hesaplamalar sonucunda risk değerlendirmesi yapılır.