Vakumla doğum vakumla doğum zararları vakumla doğum nasıl yapılır vakumlu doğum nasıl doğumda vakum uygulaması doğumu vakumla yapma nedir sagliksiteniz.com’da acıkladık. Doğum sırasında rahim ağzının tam acık olmasına rağmen bir...

Vakumla doğum vakumla doğum zararları vakumla doğum nasıl yapılır vakumlu doğum nasıl doğumda vakum uygulaması doğumu vakumla yapma nedir sagliksiteniz.com’da acıkladık.

Doğum sırasında rahim ağzının tam acık olmasına rağmen bir takım sebeplerden dolayı doğumun normal olarak surdurulememesi sonucunda vakum veya forseps dediğimiz yontemler ile doğum devam ettirilir. Gunumuzde ise forseps pek bilinmemekte ve kullanılmamakta olduğundan, vakum uygulaması daha sık kullanılmaktadır. Normal doğum esnasında anneye, bebeğe ya da her ikisine birden bağlı sebeplerle vakum uygulamasına başvurulmaktadır. Peki, vakum ile doğum nasıl yapılır?
Vakum yonteminin uygulanması icin bazı şartlar aranmaktadır. Bunların başında ise rahim ağzının tam acık olması geliyor. Diğer şartlar ise; su kesesinin acılmış olması, bebeğin 36’ıncı haftayı doldurması, baş gelişi olması ve rahim kanalına yerleşmesidir.
Vakum ile doğum şoyle yapılır;
Rahim ağzının tam acılmış olduğu durumda bebeğin baş kısmı doğum kanalına girişinden gecilir dikensi cıkıntıları aşılır ve sonra ameliyat şartları ile vakum uygulaması yapılır. Vakum ile doğum sadece 3 defa uygulanır ve eğer bu uygulama sonrasında başarısızlık elde edilirse hemen sezaryene başvurulur.
Vakum, negatif bir basınc yaratan aspiratore bağlı bir borudur. Uzunca bebek başına uygun farklı caplarda metal can (pelot) bulundurur. Can bebeğin başına yerleştirilir, negatif basınc yavaş yavaş yukseltilir. Annenin ıkınmasıyla beraber can boru kısmından cekilir. Bebek bu şekilde doğurtulur. Doğum sonrası ise bebeğin başında silindir şekilde bir şişkinlik meydana gelir ve bu şişkinlik kısa surede gecer.
Vakum doğumun zararları ve riskleri şunlardır:
Annenin doğum kanalında ve rahim ağzında ciddi yırtıklar, kanama.
Bebekte kafa icinde kanama ve buna bağlı komplikasyonlar.
Başarısız vakum uygulaması sonucu riskli sezaryen.
Yorgun ve duşuk apgarlı bebek.