Son donemlerde uygulama sıklığı bir hayli fazlalaşan tup bebek tedavisi, normal şartlar altında bebek sahibi olamayan ciftlerin her ikisine ait ureme hucrelerinin farklı yontemlerle dollenmesi işlemine denilmektedir. Bu tedavi yontemi...


Son donemlerde uygulama sıklığı bir hayli fazlalaşan tup bebek tedavisi, normal şartlar altında bebek sahibi olamayan ciftlerin her ikisine ait ureme hucrelerinin farklı yontemlerle dollenmesi işlemine denilmektedir. Bu tedavi yontemi sayesinde gunumuzde hasretini cektiği bebeğe kavuşanların olduğu kadar kavuşamayanlar da bulunuyor. Bazı durumlarda sorunsuzca ilk uygulamada ya da birkac kez uygulamada ciftler bebeklerini kucaklarına alsalar da, bazı faktorler ne yazık ki yontemin başarısız olmasını da sağlayabiliyor. Peki tup bebek tedavi uygulamasının herhangi bir zararı var mıdır?
Tup bebek tedavisinin zararları

Tup bebek yonteminin amacı, normal yollarla gebe kalamayan kadınların gebeliklerini sağlamaktır. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere gore tup bebek tedavisinin başarı oranı %50’dir. Farklı teknik ve metotlarla uygulanan tup bebek tedavisi basit bir surec olmadığı icin, ciftlerin sabırlı olmaları gerekir. Uygulamada aynı zamanda bir takım ilaclar da kullanılır ve bu ilaclar ne yazık ki bazı kişilerde ceşitli sıkıntılara yol acabilir. Peki nedir bu sıkıntılar. İşte sizlere tup bebek uygulamasında karşılaşma riski bulunan zararlar.
Tup bebek tedavisinin zararları
Kimi zaman olumsuz sonuclarda doğurabilen tup bebek uygulaması kadınların yumurtalıklarında aşırı buyumeye sebep olabilir. Ayrıca yumurtalıklarda aşırı buyumenin husule gelmesinin yanı sıra yumurtalık kanseri olma riski de bulunur. Dollenmiş embriyonun genetik yapısında bozukluklar, doğmuş olan bebeğin erken yaşlanma belirtilerine sahip olması, yumurtalıkların zedelenmesi gibi sıkıntılar husule gelebilir.
Tup bebek uygulamasının zararları nelerdir?