Erken doğan bebeğinizi bekleyen sıkıntılara hazır olun.
Cevremizden surekli duyduğumuz, ancak anlamını belki de tam olarak bilmediğimiz bir kavram. Memorial Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Unitesi Sorumlusu Uz. Dr. Ercan Tutak, premature bebekler ve alınması gereken onlemler hakkında bilgi verdi.
DOĞUM KİLOSU KRİTER Mİ
Halk arasında doğru bilinen yanlışlardan biri, yeni doğan bebeğin kilosuna gore premature olup olmadığının belirlenebilecek olduğudur. Halbuki doğum kilosu, bebeğin premature olup olmadığını gostermez. 2000 gram olan bir bebek premature olmazken, 3000 gram doğan bir bebek premature olabilir. Aslında 38. haftadan once doğan bebeklere premature bebek denir.
SOLUNUMU PROBLEMLİDİR
38. haftadan once dunyaya gelen bebeklerde beyin, karaciğer, bobrek, kalp, akciğer, bağırsaklar gibi hayati oneme sahip organ ve organ sistemlerine ait bozukluklar ortaya cıkabilir. Doğumdan hemen sonra bebek, aldığı ilk soluk ile birlikte anne karnındaki dolaşım sisteminden tamamen farklı bir sisteme uyum gostermek zorundadır. Premature bebeklerin doğum haftaları kuculdukce artan oranda solunum sıkıntıları baş gosterir. Premature doğacak bebeğin yeni doğan yoğun bakım unitesinin olduğu merkezlerde doğurtulması onemlidir.
Bağışıklık sistemi henuz olgunlaşmadan doğan bebeği emme, yutma, nefes alma ve tum bunların koordinasyonunda yaşanan sorunlar bekler. Premature doğan bebekte ozellikle ilk beslenmenin kolostrum denen anneden gelen ilk sutle yapılması cok cok onemlidir.
Beslenme sırasında yaşanan soluk tutma, morarma atakları emme, yutma ve nefes alma koordinasyonun sağlandığı dış ortama uyum sureci icerisinde ilk gunler, bazen de birkac hafta surebilen sık yaşanan sorunlardır. Kalp atımında yavaşlama atakları premature bebeklerde mideden yemek borusuna doğru besin kacışına neden olur.
SARILIK CİDDİYE ALINMALI
Premature bebekler zamanında doğan bebeklere gore cok daha kırmızıdır. Bunun nedeni kan hucre sayılarının yuksekliği ve derilerinin cok ince olmasıdır. Premature bebeklerde sarılık, zamanında doğan bebeklere gore daha uzun surer. Fazla sayıdaki kan hucrelerinin parcalanması ile acığa cıkan bilirubin cilde ve goz akına sarı bir renk verir. Sarılığın tedavisi ise yeterli beslenme ve fototerapidir.
Vucut savunma fonksiyonları son derece zayıf olan premature bebeklerin enfeksiyonlardan korunabilmesi icin bu bebeklere dokunmadan once mutlaka ellerinizi temizleyin. Premature bebeklerde karşılaşılan bir diğer sorun da beyin kanaması ve buna dair gelişen komplikasyonlardır.
Gormesine dikkat
Premature bebeklerde karşılaşılan bir diğer sorun da gorme kaybıdır. Hastalığın erken donemde yakalanması tedaviyi mumkun kılar. Bu tur operasyonları gozun ağ tabakası hastalıkları ile ilgilenen ozel bazı goz hekimleri yapar. Kan şekeri, kalsiyum, magnezyum duşukluğu premature bebeklerde karşılaşılan diğer metabolik sorunlardandır. Tedavisi icin eksik olanların tespit edilip damardan veya ağızdan yerine konulmasıdır.
Yeni Şafak
Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=76039&cat=220&dt=2008/05/23