Turkiye’de doğan 1.3 milyon bebeğin %10’u premature olarak

dunyaya geliyor

Dunyanın onde gelen sağlık kuruluşlarından Abbott’un katkılarıyla;Turkiye, Almanya,

İspanya, Suudi Arabistan, Guney Kore ve Brezilya’nın da dahil olduğu toplam

13 ulkede, 1300 anne ve anne adayının katılımıyla gercekleşen global anketten elde

edilen sonuclar, 17 Kasım Dunya Premature Gunu kapsamında prematureliğe dikkat cekmek amacıyla kamuoyuna acıklandı.

Turkiye’de premature bebekler ve aileleri yararına faaliyet gosteren ilk ve tek sivil toplum kuruluşu olan El Bebek Gul Bebek Derneği’nin Yonetim Kurulu Donem Başkanı Ozgur Doğa Keleş, anket sonucları ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, premature bebekler ve anneleri uzerine bu tur kapsamlı araştırmalar yapılmasının prematurite ile ilgili sağlıklı bilgiler edinilmesi acısından hayati onem taşıdığının altını cizdi. Keleş, “Dernek olarak premature doğan bebekler ile ilgili calışmalar yurutuyor, duzenlediğimiz ceşitli organizasyonlar aracılığıyla aileleri bilgilendirmeye ve onlara destek vermeye calışıyoruz” diyerek Turkiye’de ustlendikleri misyona da dikkat cekti.

Premature bebeklerin cok hassas olduklarını belirten Keleş, “Gelişimlerini tamamlayamadan doğan bu aceleci bebekler ile ilgili farkındalığı artırarak yaşam haklarını korumak bizim gorevimiz. Buyuk ozen ve sevgi gosterilerek ilgilenilmesi gereken premature bebeklerin sağlıklı ve mutlu cocuklar olabilmeleri icin hep birlikte calışmalıyız” ifadesiyle toplumun premature bebeklerin ihtiyacları ile ilgili bilinclenmesi gerektiğini vurguladı.

Turkiye’de premature bebeklerin ihtiyaclarına dair farkındalığın oldukca duşuk olduğunu soyleyen Keleş, “Dunya Premature Gunu’nde konunun tum paydaşlarının kamuoyunun dikkatinin cekmek adına caba gostermesi gerekiyor” dedi.

Devletin ve sosyal kuruluşların desteğine ihtiyac var

Yuksek risk taşıyan premature bebek ebeveynlerinin uzman doktorlara başvurması ve annelerin premature bebeklerin bakımı konusunda bilgilendirilmesi premature bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi acısından buyuk onem taşıyor. Sağlık ve sivil toplum kuruluşlarının yanısıra devletin de premature bebeklerin sağlıklı bir yaşam surebilmeleri icin harekete gecerek katkıda bulunması gerekiyor. Ozgur Doğa Keleş, premature bebeklere gecici bir sure icin hastanede bakılmasının yeterli olmadığını, bu bebeklerin buyurken de duzenli şekilde gozlem altında tutulması gerektiğini hatırlatarak, bunun icin atılması gereken adımlar ile ilgili olarak, “Dernek olarak en buyuk amacımız premature bebeklerimiz icin takip kliniklerinin oluşturulmasını sağlamak. Benim ucuz bebeklerim de henuz 33 haftalıkken, yeme-icme refleksleri gelişmeden premature olarak dunyaya geldiler. Bu nedenle premature bebeklerin ve ailelerinin yaşadıkları bircok sıkıntıyı bizzat tecrube ettiğimi rahatlıkla soyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Prematurelik Nedir?

Dunya Sağlık Orgutu’ne gore her yıl dunyada yaklaşık 13 milyon premature bebek doğuyor. Avrupa’da doğan tum bebeklerin yuzde 6,2’sinin premature olarak (37 haftanın altında) dunyaya geldiği tahmin ediliyor. Turkiye’de ise her yıl doğan 1.3 milyon bebeğin yaklaşık %10’u premature sınıfına giriyor. Toplumun kendilerini ifade edemeyen bu minik ve hassas uyeleri, maksimum duzeyde bakımın yanı sıra, sağlıklı bir geleceği garantilemek icin guclu savunuculara da ihtiyac duyuyor.

Turkiye’de premature doğan bebeklerin bircoğu; norolojik bozukluklar, kalp rahatsızlıkları, bağırsak hastalıkları ve solunum yetersizliği gibi ciddi komplikasyonlarla karşılaşabiliyor. Uzun donemde gorme, işitme ve hareket kabiliyetleri ile ilgili sorun yaşama riski taşıyan premature bebekler, okul surecinde oğrenme gucluğu ve dikkat dağınıklığı da yaşabiliyor. Bu nedenle premature bebeklerin doğumlarından itibaren takip edilerek titizlik ve ozenle bakılmaları gerekiyor. Premature doğum riski ozellikle tup bebek yontemi ile oluşan coğul gebeliklerde goruluyor. Rahim icindeki fetus sayısı arttıkca gebelik suresi kısalarak premature doğumlara sebebiyet veriyor.

RSV premature bebekler icin ciddi bir risk faktoru oluşturuyor

Oldukca bulaşıcı olan RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) de premature bebeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken risk faktorlerinin başında geliyor. Ekim - Nisan ayları arasında salgınlara yol acarak solunum yollarında enfeksiyona neden olan RSV, cok kucuk (gebelik yaşları 32 haftanın altında olanlarda) ve ozellikle uzun sure solunum cihazlarına bağlı kalmış ve kronik akciğer hastalığı gelişmiş bebeklerde hastaneye yatırılmayı gerektirecek, bazen de olumle sonuclanacak ciddiyette problemlere neden olabiliyor. RSV, premature bebeklerin ileriki yaşlarda kronik hastalıklara yakalanma riskini de yukseltiyor. Butun bu riskleri minimum seviyeye indirebilmek icin her yıl RS Virus enfeksiyonlarının sık gorulduğu aylarda mutlaka uzman hekime danışmak gerekiyor.

Premature bebek anneleri yoğun duygusal baskı altına giriyor

Premature doğumun riskleri konusunda bilgi duzeyinin arttırılmasına ihtiyac duyulduğunu acığa cıkaran anket bulguları; premature doğumun, bebeklerinin geleceği ve gelişimlerindeki komplikasyonlar konusunda kaygı duyan anneler uzerindeki etkilerini de ortaya koyuyor. Sonuclar, yaklaşık yarısı doğum yaparken kendisini baskı altında hisseden annelerin icinde premature bebeği olanların, zamanında doğum yapan annelere oranla cok daha fazla sucluluk, anksiyete, korku ve caresizlik hissettiğini gosteriyor. Anket ayrıca premature bebek annelerinin %42’sinin uzun donemli sağlık komplikasyonlarından endişe duyduklarını ve %36’sının da bebeklerinin fiziksel gelişim acısından geri kalacağını duşunduğunu acığa cıkarıyor.1

Premature bebek annelerinin bilinclenmesi gerekiyor

Annelerin endişeleri sağlık konusu ile de sınırlı kalmıyor. Ankete katılan her 4 anneden biri (%24) premature doğan cocuklarının okulda diğer cocuklar kadar başarılı olamayacağına inanıyor. Premature bebekler icin tehlike arzeden hastalıklar konusunda da pek bilgili olmadıkları gozlenen annelerin en az %32’si, kendi ulkelerinde premature bebeklerin en cok solunum enfeksiyonu riski altında bulunduğunu ve bu riskin en yuksek seviyeye ulaştığı sezonu bilmiyor. Premature bebek annelerinin %40’ının bebeklerini solunum enfeksiyonuna karşı koruyacak basit onleyici tedbirleri bilmediği de anketten elde edilen sonuclar arasında yer alıyor.