Bebeğinizi kucağınıza aldınız, oldukca heyecanlı olmalısınız? Peki ya yeni doğan bebeğinizi nasıl beslemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Panik yapmayın hanımlar acıklıyoruz..
Biliyoruz ki bebek en değerli parcanız. Dunyaya getirdiğiniz andan itibaren tum sorumluluğu size ait. Anne olarak bebeğiniz icin en iyisini yapmak istersiniz. İşte bu noktada bebeğinizi daha iyi besleyebilin diye yeni anneler icin birkac oneri paylaşmak istiyoruz.
Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi İcin Oneriler

Okan Universitesi Hastanesi Neonatoloji – Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı Yrd. Doc. Dr. Şenol Bozdağ, yeni doğan bebeklerin beslenmesi icin onemli onerilerde bulundu.


İlk Yarım Saatte Emzirme

Yeni doğan bebek bakımı kabul edelim ki kolay değil. Ancak anneler bu konuda sabırlı ve bilincli olursa sorunsuz bir şekilde bu surec atlatılır. Yeni doğan bebeğinizi ilk yarım saatte emzirmeniz gerekiyor. Cunku biliyorsunuz ki bebeğiniz surekli uyuma modunda olduğu icin uykuya dalmak isteyecek. Yeni doğan bebeği uyandırmak ta kolay değil haberiniz olsun!
Yeni doğan bebekler ilk zamanlarda 2-3 saatte bir emzirilmesi gerekiyor. Eğer bebeğinizin uyuma saati 3-4 saati gecerse mutlaka uyandırıp emzirin. Yeni doğan bebeğiniz 2-3 haftalık olduğunda artık kendi kendine acıkmaya başlayacak.


Gaz Sorunları Olabilir

Coğu annenin şikayet ettiği noktalardan biri sutum bebeğime yetmiyor duşuncesi. Uzmanımıza gore bebeğe doğru pozisyon verilirse sutun az, yetmemesi gibi bir durum soz konusu değil. Anne adaylarının bu surecte dikkat etmesi gereken nokta bol miktarda sıvı alması.
Yeni doğan bebeğiniz zamansız ağlıyorsa nedeni gaz sancısı olabilir. 4-6 hafta arasında bu sorunu daha da artabilir. Peki ya ne zaman gaz sancısı geciyor diyorsanız hemen acıklayalım; 3-4 aylık olduğunda bu sorunun azaldığını goreceksiniz. Anne olarak siz de gaz yapan yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor.


Yeni doğan bebeklerin beslenmesi hakkında sizin sormak istedikleriniz neler?