Bebeklerin kudaklanması doğru mu yanlış mıdır? Peki doğru bebek kundaklama nasıl yapılmalı? Bebeği kundaklarken nelere dikkat edilmelidir?
Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Bebek kundaklama konusunda uzmanlar ayrılmış durumdadır. Eğer bebeğinizi kundaklamak istiyorsanız bebeği sıkmadan dolaşımını engellemeyecek şekilde ve omurgasını rahatsız etmeyecek şekilde kundaklamaya dikkat etmelisiniz. Sizin icin doğru bebek kundaklama nasıl yapılır araştırdırdık.
Bebek Kundaklama


En az 40×40 boyutlarında bir battaniye kullanmalısınız. Bebeğin boyuna ve kilosuna uygun battaniye kullanmanız bebeğin rahatsızlığını engeller. Kundak battaniyesi almanız en akıllıca yol olacaktır. Kullanacağınız battaniye cok ince ve hava alabilen kumaştan olmalıdır. Gerekirse uzerine bebeği sarmak icin başka bir battaniye kullanabilirsiniz.


Battaniyenin ust koşesinden aşağı katlayın. Ustteki kat bebek boyu surece olmalıdır.

Doğru Bebek Kundaklama

Bebeği battaniye yatırın, boylece boynu katlanabilir. Bebeğiniz cok kucukse, bunu yaparken başlarının ve vucudun doğru şekilde desteklendiğinden emin olun.

Doğru Bebek Kundaklama

Bebeğin kolunu konumuna getirin. Bebeğin kolunu hafifce yanına koyun ve yerine tutun. Alternatif olarak, rahimdeymiş gibi, goğsune / karnına doğru bukulmuş halde tutabilirsiniz. Bebeğiniz daha rahat olacak olsa da, sıkıca kundaklamak sakıncalıdır.


İlk yuzu sarın. Battaniyenin bir koşesini (yerinde tuttuğunuz kol ile aynı) cekin ve sırtının altına koyun. Battaniye, bebeğin kolunu yanına tutacak kadar sıkışmalıdır.


Bebeğin diğer kolunu yerine getirin. Bebeğin diğer kolunu hafifce yanına yerleştirin ve yerine tutun.


Kundağın altını kapatın. Battaniyenin alt koşesini bebeğin omuzlarının merkezine doğru cekin. Omuzla battaniyenin alt tabakası arasında olacak şekilde bebeğin sol omzunun arkasına koyun.
Onemli: bebeğin ayakları kundakcığın icinde hareket etmesi icin bol bol yer bırakın. Bu, aşırı ısınmayı ve uzun vadede kalca displazisini onleyecektir.


Battaniyenin sağ koşesini bebeğin uzerine cekin. Katlayın, sol ve sağ koşeler V yakalı bir kundakcı oluşturacak şekilde katlayın. Sonunu asla bir yere sokmayın. Sol elinizi kullanarak battaniyeyi hafifce bebeğin goğsu uzerine tutun.


Sağ elinizle bebeğinizin ayaklarının yakınında olması gereken sağ koşeyi cevirin.


Cakılmış sağ koşeyi bebeğin sağ omzunun uzerinden cekin ve kundağın arkasına sokun. Muhtemelen son katıyı tamamlamak icin bebeği kaldırmanız gerekecek.


Bebeğinizin aşırı ısınmadığından ve hava yollarının tıkalı olmadığından emin olun.

Kaynak