Cocuğunuzun asabi ve şiddet iceren davranışlarıyla mucadele etmek icin saldırgan cocuklar ile başa cıkmanın yolları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Agresif cocuk sendromu ile nasıl mucadele edilmelidir.
Saldırgan cocuklar ile başa cıkmanın yolları

Cocukların gelişim surecinde bazı saldırgan tavırlar normal sayılabilir. Burada yapmanız gereken ona doğru ve yanlışı erken yaşlardan itibaren oğretmek olmalıdır. Eğitimin ailede başladığını unutmayın. Okul hayatı başlayana kadar bu davranışlardan uzaklaşması konusunda ona yardımcı olun. Davranışları ilk farkettiğiniz andan itibaren mudahale ederek alışkanlıkların oturmasını engelleyebilirsiniz.


Ornek Oluşturun
Cocuklar kucuklukten itibaren onlara en yakın kişiler olan anne ve babanın tavırlarını doğrudan uygulama eğilimdedir. Cocuğunuzun yanında eşinizle yada bir başka bireyle şiddetli tartışmalara girmeyin. Ona mumkun olduğunca sakin bir hayat verin.
Sabırlı Olun
Onun kucuk bir cocuk olduğunu unutmayın. Bazı davranışları karşısında cok sinirlenebilirsiniz. Sinirli iken olan davranışlarınız cocuk uzerinde cok daha olumsuz olabilecek davranışlara neden olur. Sakin yaklaşın.
Davranışlarınızda Tutarlı Olun
Cocuğunuzda saldırgan yada agresif bir tavır ile karşılaştığınızda ona ani ve sert tepki vermeyin. Gormezden gelmekte aynı etkiyi yaratabilir. Tum yanlış davranışlarında sizden alacağı tepkiyi bilmesi gerekir.
Ceza İşe Yarar Mı?
Cocuk gelişimde eskiye gore bircok yapılmaması gereken nokta keşfedildi. Bunlardan biri de kesinlikle tavsiye edilmeyen şiddet. Cocukluk cağlarında karşılaşılan şiddet travmatik sonuclar doğurabilir. Kesinlik cocuğunuza kucuk bir tokat dahi olsa şiddet uygulamayın. Onun yerine televizyon yada bilgisayar saatlerini kısıtlama yada bazı oyuncakları almayı geciktirme gibi caydırıcı cezalar verebilirsiniz. Bu cezaları verdikten sonra ısrar etmesi durumunda direnin. Eğer vazgecersenz cocuk bunu alışkanlık haline getirebilir.


Uzman İle Goruşun
Cocuğun saldırgan tavırları sizin tum mudahalelerinize ve uyarılarınıza rağmen devam ediyorsa yapmanız gereken bir uzmandan vakit kaybetmeden yardım almak olmalıdır. Cocuğun ilerleyen yaşlarında sorun teşkil etmemesi icin karakterin ana temellerinin oluştuğu donemlerde bu soruna cozum bulunması gerekiyor.