Hamilelik donemi dışında hamile kalmadan once yapılması gerekenler listesi vardır. Vucudu hamileliğe hazırlama nasıl olmalıdır?
Vucudu Hamileliğe Hazırlama

Hamilelik en ozel duygulardan biridir. Bebeğinizi ilk hissetmeye başladığınız andan itibaren ona zarar gelmemesi ve sağlıkla gelişmesi icin herşeyi yaparız. Bebeğin sağlıklı gelişimi ve rahat bir hamilelik donemi icin bebek kararı aldığınız andan itibaren vucudunuzu hamileliğe hazırlamanız gerekiyor.


Sigarayı Bırakın
Hamile olduğunuzu oğrenmede cok once atılması gereken bir adımdır. Hamile kalmadan once sigarayı bırakın ve tum toksinlerin giderilmesi icin sağlıklı bir yaşama geciş yapın. Henuz oluşan embriyonun kandaki sigara toksinlerinden etkilenmesine izin vermeyin.
Beslenme
Anne olmaya karar verdiğiniz andan itibaren vucudunuzdaki vitamin , mineral, demir, magnezyum gibi sağlık acısından onemli maddelerin eksik olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bu hem sağlıklı bir yumurta hemde bebeğinize yaşam alanı olacak olan vucudunuz acısından onemlidir. Ozel nedenler ile tuketemediğiniz gıdaların eş değerlerini oğrenip onları tuketmeniz gerekiyor.
Gun icerisinde protein, sağlıklı yağlar, karbonhidaratlar ile beslendiğinizden emin olun. Vucudunuzun kendisini toparlaması icin bu yaşam tarzına hamilelikten en az 6 ay once başlamalısınız.
Sık sık tuketmeniz gereken gıdalar, tum yeşil sebze ve meyveler, sağlıklı yağlar iceren balıklar, badem ve fındık gibi gıdalar
Tuketmemeniz gereken gıdalar, tuz oranı yuksek paketlenmiş gıdalar, koruyucu bulunan gıdalar, yağlı besinler, kızartmalar, kan şekerinizde hızlı yukselmelere neden olup insulin hormonunuzu olumsuz etkileyen hamur işleri.
Hamile kalmadan once ozellikle b vitamini ve folik asit iceren zengin gıdalardan beslenmeye dikkat edebilirsiniz. Bunlar sut urunleri, koyu yapraklı yeşil sebzeler, yuzey balıkları.


Stres Yonetimi
Stresin vucudumuzdaki tum organları etkilediğini biliyoruz. Stres sırasında salgılanan hormonlar yumurtalıklar uzerinde etkilidir.Sağlıklı bir hamilelik sureci icinde olabildiğince sakin bir hayat yaşayın. Nefes egzersizleri ile stresinizi azaltmayı deneyebilirsiniz.
Spor
Vucudunuzdaki toksinleri atmak icin en hızlı yollardan biri terlemektir. Spor ile hem stres yonetimine katkı sağlayabilir. Hemde hamilelikte alınması muhtemel kilolardan once fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Ağır olamayan yağ yakma ve sıkılaşma konusunda etkili sporlar yapabilirsiniz.