Bebeklerin el ve ayak tırnak batmaları engellemek icin bazı puf noktalarını sizinle paylaştık. Bebeklerde tırnak batması Yazımızın icinde ayrıca bebek tırnağı nasıl kesilir hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.
Bebeklerde Tırnak Batması ve Tırnak Kesimi

Bebeklerde tırnak batması can yakıcı bir durum olduğu icin huzursuzluğa ve ağlamalara neden olabilir. Bunun onune gecebilmek icin yapmanız gerekenlerde ilk olarak doğru tırnak kesimi yapmanız gerekiyor.


Bebeklerde Tırnak Kesimi

Tırnak kesme, bebekleri rahatsız edebilecek bir işlem olduğu icin genellikle karnı tokken yapmanız daha uygun olacaktır.
Bebeklerin tırnaklarını 2 haftada bir kesmeniz gerekir. Uzun tınaklar hem bebeğin kendisini cizmesine hemde icerisinde bakteri birikmesine neden olur. Bu durum tırnaklar hızlı uzuyorsa değişebilir. Daha sık kesebilirsiniz.
Bebekler icin kullanılan tırnak makaslarından almanız gerekir. Bunun yanında tırnalarda kalan ve bebeğin cildini cizmesini engelleyen kağıt torpulerde kullanabilirsiniz.
El tırnaklarını oval bir şekilde ayak tırnaklarını ise duz bir şekilde kesmeniz gerekiyor. Boylece batmaların onune gecmiş olursunuz.
Tırnak Batması Oluştuysa

Oncelikle tırnak batması varsa cok sıkı corap yada ayakkabı giydirmeyin.
Yara haline gelmiş bir durum varsa mutlaka antibakteriyel krem uygulayın.
Eğer durum ilerlemiş bir haldeyse ılık su icerisinde her gun 5 dakika bekletin. Sonrasında antibakteriyel losyonlar ile durulayın.
İrinli bir hale geldiyse corap kullanmayın. Pamuklu bir bez yardımı ile antibakteriyel krem yada losyon surup parmağı sarın.
Tırnak batması sorunu bir hafta icerisinde gecmezse bebeği doktora goturun.