Sağlık sorunu sebebiyle ya da estetik bozukluk nedeniyle burun ameliyatı geciren hastaların, burun estetiği sonrasında dikkat etmesi gerekenler nelerdir, makalemizde acıkladık.

Kimi zaman estetik bozukluk nedeniyle kimi zamanda burun eti, burunda kemik eğriliği, kaza sonrası burun kemiğinde kırılma gibi sebeplerden oturu burun estetik ameliyatı yapılmaktadır. Burun estetiği her ne sebeple yapılmışsa yapılmış, mutlaka estetik ameliyat sonrası her hastanın dikkat etmesi gereken onemli hususlar bulunmaktadır. Burun estetiği sonrasında dikkat edilecekler nelerdir diye merak edenler icin, burun estetik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında tum merakınızı giderecek bilgilere ulaşacaksınız.
Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

* Burun estetiği sonrasında buruna konulan tampon, ameliyattan iki gun sonra cıkartılır.
* Bu sure zarfı icinde yuzde şişlikler husule gelebilir ve bu şişlikleri boz torbası ile onleyebilirsiniz.
* Burun estetik ameliyatı sonrası sızıntı tarzında hafif kanamalar gorulebilir, korkmayın. Ancak aşırı miktarda veya durdurulamayan kanamalarda derhal doktora başvurulmalıdır.
* Burun ameliyatı sonrasında beslenmede dikkat edilecekler ise, ameliyattan 6 saat sonrası sıvı şeyler tuketmektir. Ertesi gun, herhangi bir problem soz konusu değilse normal yemeklere donulebilir.
* Ameliyattan sonra yuzunuzu ıslatmadan duş alabilirsiniz veya saclarınızı yıkayabilirsiniz.
* Buharlı ortamlardan ve aşırı sıcaktan uzak durulmalıdır.
* Kullanılan alcı veya kalıplar genellikle 1 hafta icinde alınacaktır. Dikişler ise 5-7 gun icinde alınmaktadır.
* Doktorun tavsiye ettiği ilaclar duzenli ve belirtilen sure boyuna kullanılmalıdır. Ağrıyı dindirmek icin ağrı kesici ilaclar kullanılmalıdır.
* 3 ay boyunca direk guneş ışığına maruz kalmaktan kacının.
* Gozluk kullananlar 1 ay gozlukten uzak kalmalıdır.
* Burun estetik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer onemli husus da, ilk gunlerde kalkarken birden kalkmayın, başınız donduğu takdirde oturun ve ayaklarınızı uzatıp dinlenin.
* 2 gun sonra tamponlar cıkartılınca her iki saatte bir burnunuzu verilen serum veya deniz suyuyla yıkayın, fakat ameliyat sonrası ilk bir hafta sumkurmeden uzak durun.