Meme buyutme ameliyatı, dunyada olduğu gibi ulkemizde de en sık yapılan estetik ameliyatların başında geliyor. Oldukca tatmin edici sonuclar alınan bu operasyon; meme dolgunluğunun artırılması, dekoltenin belirginleştirilmesi, kısmi sarkıklıkların giderilmesi amacıyla yapılmaktadır. Ankara HLC Tıp MerkeziPlastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahı Op. Dr. Ozerk Demiralp, meme buyutme ameliyatını anlattı.
Meme buyutme işlemi ''Silikon implant'' adı verilen materyallerle gercekleştirilmektedir. Gunumuz koşullarında meme buyutme operasyonunda altın standart olan implantlar, uzun sureli memnuniyetin ve hedeflediğimiz meme şeklinin elde edilmesinde onemli bir yer tutuyor. Gun gectikce kendini yenileyen bu teknoloji sayesinde; şekillerini uzun sure koruyabilen, deformasyonlara daha az neden olan, kalıcılığın daha fazla olduğu implantlar uretiliyor. Bunun sonucunda daha başarılı sonuclar elde ediliyor.

Nasıl yapılıyor?

Meme buyutme operasyonu; meme başından, koltuk altından veya meme altı kıvrım bolgesinden yapılabiliyor. Ozellikle hastalarımızın sıklıkla dile getirdiği emzirme ile ilgili oluşabilecek problemler meme altı cizgisinden yapılan ameliyatta, meme başı siniri korunduğu ve sut kanallarına zarar verilmediği icin gorulmuyor. Duz cizgi şeklinde acılan 4 cm'lik kesik, yaklaşık bir sene icinde soluklaşıyor ve belirsizleşiyor. Bu implantlar delici ya da kesici bir travmaya maruziyet haricinde, hicbir şekilde patlamaz ki boyle bir durumda hayati organların yaralanma riski daha on plandadır.
Ozguveniniz yerine gelsin

Meme buyutme cerrahisi acısından gelecek vaat eden yontem ise ''Yağ enjeksiyonu''dur. Vucudunuzdan elde edilip, memeye verilen yağ dokusunun kısa surede erimesi ve bu yontemle oluşabilecek kistler bu yontemin dezavantajlarıdır. Ozellikle memesinin bir bolumu alınmış ya da gecici sure ile meme buyukluğu isteyen kişilerde bu yontem uygulanabilmektedir. Meme buyutme ameliyatıyla, estetik acıdan dolgun bir meme şekline sahip olmanız hem ozguveninizin yukselmesini sağlayacaktır.