Kadın estetiği denince ilk akla gelen ameliyat, silikon taktırma olarak da bilinen meme buyutmedir. Gunumuzde memenin doğuştan gelen deformiteleri, sonradan oluşan deformiteleri ve kanser ameliyatları sonrası oluşan meme kayıpları meme buyutme ameliyatı ile başarıyla onarılmaktadır. Konu ile ilgili sorularımızı cevaplayan estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara meme buyutme ameliyatını anlattı.
Meme buyutme neden yapılır

Meme buyutme gerektiren memede hacim eksikliği gelişimsel olabildiği gibi gebelikler ve aşırı kilo kayıpları sonrası da olabilir. Meme dokusundaki yetersizliğin verdiği oz guven eksikliği ceşitli dolgulu sutyenler ile bir nebze azaltılmaya calışılsa da eksiklik ordadır ve hicbir zaman da kendi kendine duzelmeyecektir. Biz de bu eksikliği silikon ve yağ enjeksiyonu yontemleri ile gideriyoruz.
Meme protezlerinin tipleri nelerdir

Meme buyutme yapmak icin kullanılan meme protezleri, şekil, icerik ve yuzey yapısı acısından incelendiğinde iki gruba ayrılmaktadır. Şekline gore meme protezleri yuvarlak ve anatomik (damla) olarak ikiye ayrılırlar. İkincinin anatomik olarak adlandırılmasının sebebi memenin şekline daha cok benzemesinden ileri gelmektedir. İceriğine gore ise piyasada silikon jel ile dolu protezler ve fizyolojik serum, yani fizyolojik tuzlu su ile dolu protezler bulunmaktadır. Bunlarda silikondan oluşan katı zarfın icinde silikon jel ya da fizyolojik serum bulunur.
Meme protezi hangi bolgeden yerleştirilir

Meme buyutme yaparken silikonun yerleştirilmesi icin elimizde 4 ayrı kesi seceneği bulunmaktadır. Bunlar, koltuk altı, meme başı cevresi, meme altı ve gobek kesilerdir. Her kesinin kendine gore ustunlukleri ve zayıf noktaları vardır. Meme başı cevresinde yapılan kesi areola adı verilen kahverengi kısmın cevresinde oldukca kucuk bir yara izi ile iyileşmekle birlikte teknik olarak sut kanallarının kesilmesi gerekebilir. Meme altı kesisinde ise meme bezine ve sut kanallarına hic bir zarar gelmediği gibi; meme altı oluğuna oturan belli belirsiz bir yara izi ile iyileşme gercekleşir. Koltuk altından yapılan meme buyutme ameliyatında, meme uzerinde hic bir kesi bulunmamakta ve koltuk altından girişim yapılmaktadır. Burada iz koltuk altında kalır. Koltuk altı ve gobek kesilerinden genellikle endoskopik olarak protez yerleştirilir.

Meme protezi buyukluğune nasıl karar verilir

Hastanın boyu, omuz genişliği, memede varsa sarkma oranı, goğus kafesi genişliği ve hastanın isteği ve sosyal konumu dikkate alınarak konulacak protezin buyukluğune karar verilir. Meme buyutme ameliyatı sırasında ceşitli boyutlarda olan olcu protezleri ile karşılaştırma yapılarak kalıcı protezin boyutlarına karar verilir.
Meme buyutme ameliyat sonrası nasıl gecer

Meme buyutme operasyonu 1 saat surer. Ameliyat gunu ya da ertesi gun taburcu işlemleriniz yapılarak eve gitmenize izin verilir. İlk iki gun genellikle istirahat ederek gecirilmelidir. Bu donemde protezin kas arkasına ya da kas onune konulmasına bağlı olarak farklı şikÂyetleriniz olabilir. Genellikle kas arkasına konulan protezlerde kol hareketleriyle ağrı artmaktadır. Bu durum ilk gunlerle sınırlıdır. İlk iki gunde giderek artan odem (şişlik), ucuncu gunden itibaren azalmaya başlar. Kol ve govde rahatlar. Ucuncu ya da dorduncu gunde goğsunuzdeki bantlar alınır. Sadece dikiş yerlerine konulan ısıya dayanıklı bantlar bırakılır. Bunlarla duş almanıza izin verilir. Ameliyat sonrası bir ay boyunca kullanılacak sporcu sutyeni ile memenin şekillenmesi sağlanır.
Meme protezi uygulamalarından sonra aktiviteler ilk uc hafta icin kesinlikle kısıtlanmalı, bu sureden sonra yavaş yavaş artırılmalıdır. Birinci aydan once tenis oynanmasına ve ağır sporlar yapılmasına izin verilmez. Ameliyat sonrasını takip eden 6-8 hafta icerisinde sauna, solaryum ve buhar banyosundan kacınılmalıdır.
Siz de meme buyutme ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Dr. Defne Erkara'nın http://www.defneerkara.com/gogus-buyutme.html sayfasına başvurabilirsiniz.