Turkiye'de her 4 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Bu oran arttıkca da meme cerrahisi estetik operasyonlarla kadınların psikolojik yonden kaybına tam anlamıyla merhem olmakta. Estetik cerrahi hastanın kanser tedavisi sonrasında yaşam kalitesini yukseltmek giderek daha cok onem kazanmakta.
Op.Dr.Oğuz Kılıc, silikon protezlerin dış kısmının sert silikon bir kılıfla kaplı olduğunu belirterek iclerinde ise daha yumuşak jel kıvamında silikon bulunduğunu kaydetti. İci silikon jel olan protezlerin de iceriklerine gore yumuşak ve sert jel icerenler olarak ayrıldıklarını belirten Dr. Kılıc, bu protezlerin bıcakla kesildiğinde dahi sızdırma yapmadıklarını soyledi. Dr. Kılıc şunları kaydetti: "Son 20 yıl icerisinde yapılan klinik calışmalar slikon jel protezler vucuda tamamen uyumlu olduğu bu endişelerin yersiz olduğunu ve silikon meme protezlerinin tespit edilebilen herhangi bir başka hastalığa neden olmadığını ortaya koymuştur. Bu bilimsel calışmaların ışığında da protezlerin estetik amaclı olarak kullanılmasına FDA tarafından da onay verilmiştir."
Silikonlar kanserojen madde icermiyor

En eski meme protezlerinde zaman icerisinde aşınma ve deformasyon, kapsul kontraksiyonu dediğimiz protezde sertleşme gibi riskleri mevcut olduğunu ifade eden Dr. Kılıc, ancak modern tekniklerle uretilen protezin kansere veya herhangi bir başka hastalığa neden olmasının bugunku bilimsel bilgilerimiz ışığında mumkun olmadığını vurgulayarak, "Toplumumuzda yanlış bir algı oluşmuş, kullanılan silikon maddelerin kanser yapma olasılığı olup olmadığı yonunde bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Meme operasyonlarında kullanılan silikonlar kesinlikle kanserojen madde icermezler" ifadesini kullandı.

Uretilen protezlerin laboratuarda cok ceşitli testlerden gecirildiğini soyleyen Op. Dr. Oğuz Kılıc, "Delici, kesici bir aletle yaralanmadıktan sonra, hicbir şekilde yırtılmaz, patlamaz. Omur boyu garantilidir. Ameliyat sonrasında cerrahınız size konulan protezin markası, boyutu ve seri numarasının yazılı olduğu implant ID kartı vermek durumundadır. Bu aynı zamanda garanti belgesidir" ifadesini kullandı.

Ozellikle kanser sonrası meme kaybı yaşayan hastaların fiziksel yonden olduğu kadar ruhsal yonden de buyuk bir cokuntu yaşadıklarını ifade eden Dr. Kılıc bu tarz operasyonlar sonrası yaşanan organ kaybı icin kanser tedavisi sırasında meme onarımını bilgilendirmesinin dunya da zorunlu olduğunu ifade etti.