Yaşlanmak bir surec olup yuzun tamamını etkiler. Yaşlanma surecinde yuzun hem yumuşak dokuları (cilt, yağ tabakası vs.), hem de iskelet yapısında değişiklikler olur. Ciltte elastisite kaybı, pigmente lezyonlarda artış, cizgilerde ve kırışıklıklarda artış, atrofiye bağlı cilt altı yağ dokusunda azalma ve askı elemanlarında gevşemeye bağlı cilt altı yağ dokusunda sarkma gozlenir.
Ağız cevresinde yaşlandıkca ortaya cıkan değişiklikler nelerdir?

Dudak cevresindeki yaşlanma sureci de yuzun genelinden farklı değildir. Yaşlandıkca dudaklar incelir ve hacim kaybına uğrarlar. Ust dudak ile burun arasındaki uzaklık gittikce artar ve ust dişlerin onunu kapatır. Ağız koşeleri once duzleşir daha sonra aşağıya doğru donuk hale gelirler. Kırmızı dudak dokusuyla deri birleşim yerinde gorulen kabarıklık gittikce kaybolur. Burun kenarlarından dudak koşelerine uzanan katlantı derinleşmeye başlar.
Ağız cevresi kırışıklıklara ne yapılabilir?
Ağız cevresi kırışıklıklar estetik cerrahide mucadele etmesi zor sorunlardan biridir. Sıklıkla başvurulan yontemler temelde cilt soyma yontemleridir. Mekanik dermabrazyon, kimyasal peeling, fraksiyone lazer uygulamaları bu amacla kullanılan yontemlerdir. Bu yontemlerin farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Bazı burumlarda dudağa uygulanan dolgu maddeleri de mevcut kırışıkların duzeltilmesine yardımcı olabilir.

Ust dudak-burun uzaklığında artış ve ust dişlerin onunu kapatması durumunda neler yapılabilir?
Ust dudak boyu kısaltılabilir. Bunun icin ceşitli cerrahi yontemler vardır. Kişinin gereksinimine gore secilir. Genellikle yapılan cerrahi kesi burun tabanına gizlenir. Cerrahi yontemler ust dudak boyunu kısaltmada oldukca etkilidir.

Dişlerin gorunumunun ağız cevresi estetik gorunumuyle ilgisi var mıdır?
Dişlerin duzgun sayı ve dizilimde olması, her bir dişin gorunumunun duzgun olması ağız cevresi estetik gorunumune son derece olumlu katkılar sağlar. Ayrıca dişlerin rengi, parlaklığı gibi unsurlar da ağız cevresi estetiği acısından onemlidir.

Ağız koşelerinde aşağı donukluk duzeltilebilir mi?
Orta yuz germe girişimlerinde doğal bir sonuc olarak ağız koşeleri tekrar yukarı doğru acılanır. Sadece ağız koşelerine yonelik basit cerrahi işlemlerle de ağız koşeleri acısı duzeltilebilir. Cilt gerginliğinin uygun olduğu hastalarda botox uygulanarak da ağız koşelerini aşağıya ceken kaslar paralize edilerek bir miktar duzelme sağlanabilir. Bu işlemler tamamen kişiye ozel planlanması gereken işlemlerdir.

Burun tabanı koşeleri ve aşağıya uzanan olukta derinleşme varsa ne yapılabilir?
Yuz germe işlemleri bu sorunu zaten halleder. Fakat sadece bu soruna yonelik işlemler de vardır. En kolayı enjekte edilebilen dolgu maddeleri ile dolgu yapmaktır. Bunun dışında yağ dokusu ile dolgu yapılabilir. Nadiren bu oluklara doğrudan cerrahi girişim de yapılabilmektedir. Bu yontem sınırlı sayıda hastada gereklidir.

Dudakta hacim kaybı olduğunda ne yapılır?
Ceşitli dolgu maddelerinin enjeksiyonu yapılabileceği gibi farklı ameliyat secenekleri de mevcuttur. Dolgu malzemesi olarak enjekte edilebilen maddelerinin pek coğunun belli bir omru vardır ve bu sure gectikten sonra hasta eski gorunumune geri doner. Yağ dokusu ile dolgu kalıcı bir şekilde yapılabilir. Fakat bu işlemin de bazı kısıtlamaları vardır. Kucuk cerrahi işlemlerle kalıcı bazı maddeler dudak icine yerleştirilebilir. Ağız icinden bazı dokular ilerletilerek dudak hacmi arttırılabilir. Tum bu yontemler bilimsel olarak kabul gormuş yontemlerdir. Onemli olan kişiye uygun yontemi secmek; yontemin avantaj ve dezavantajlarını hastaya işlem oncesinde anlatmak ve işlemi titizlikle uygulamaktır.Yaşlanma belirtilerinin gozlerden sonra dudak ve dudak cevresinde başladığını belirten Estetik Cerrahı Doc.Dr. Halil İbrahim Canter, ağız cevresinde uygulanan estetik yontemleri hakkında merak edilenleri cevaplıyor.