Goğus buyutmenin estetik cerrahinin en yuz guldurucu ameliyatlarından biri olduğunu, hastanın ameliyat oncesinde destekli ic camaşırı kullanmasının, bu operasyon icin iyi bir aday olduğunu gosterdiğini anlatan Tayfur, ''Goğus buyutmede ilk secenek silikon protezdir, ama bu operasyon kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak da yapılabilir. Silikon maddesi insan vucudu ile cok uyumludur'' dedi.
Turkiye'de ''goğus buyutme'' denilince, akla 'ABD'deki gibi buyuk olculere sahip olunacağı' şeklinde yanlış bir kanı geldiğini ifade eden Tayfur, şu bilgileri aktardı:
''Koltuk altından endoskopik goğus buyutme ameliyatı zahmetli olmakla beraber hic iz bırakmaz. Kalan iz koltuk altının en derin yerine gizlenir ve zamanla solar. Hastanın tercihi ameliyatın goğus başından ya da altından yapılması ise bu yontemler de uygulanabilir.
Aynı gun eve donulur
Hangi yontem secilirse secilsin ongoruşmede yapılan uzun provalarla istenen goruntu ortaya konmalıdır. İc camaşırı icine yerleştirilen deneme protezleri ile ayna karşısında ceşitli kıyafetler denenir ve yakışan goruntu ortaya konur. Daha sonra bu boyuttaki silikonun kişinin dokusuna uygun olup olmadığı muayene sırasında titizlikle yapılan olcumlerle belirlenir. Silikonların boyu, eni, yuksekliği kişinin ihtiyacına gore uc boyutlu planlanarak secilir. Ameliyat, uyutmadan sakinleştiricilerle (sedasyon) ya da genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası aynı gun eve donulur. Ertesi gun duş alınabilir. İlk hafta biraz şiş olan goğusler kısa surede yumuşak ve doğal haline kavuşur.
Kaşıkcı elmasındaki uyum
Goğus buyutmede, doğal meme dokusu ile yerleştirilen protezin uyumu, kaşıkcı elmasındaki pırlanta dizisi ile icindeki buyuk elmas arasındaki kadar mukemmel olmalıdır. Cevresindeki pırlanta dizisi doğal goğus dokusunu, icindeki buyuk elmas ise yerleştirilen protezi temsil etmelidir."
''Eşleri değil, kadınlar istiyor''

Tayfur, kadınların goğus buyutme ameliyatını eşlerinin değil, kendi istekleri uzerine yaptırdığını belirterek, ''Oz guveni artan kadın daha mutlu oluyor, bu da erkeği olumlu yonde etkiliyor'' dedi.
Artık yeni gelişmeler sayesinde bu tur ameliyatların ağrılı olmadığını, hastanın kısa surede normal yaşamına donebildiğini ifade eden Tayfur, Turkiye'nin bu konuda dunyanın en iyi ulkeleri arasında yer aldığını soyledi.
"Mutlu evliliğin devamı icin kucuk mudahaleler gerek"
Yaş ilerledikce kişilerin ekonomik durumlarında duzelme olduğunu ve yaşamdan beklentilerinin arttığını kaydeden Tayfur, ''Erkekler dış gorunuşleri nedeniyle cok fazla eleştiriye maruz kalmıyor, ancak kadınlarda ileri yaşa bağlı değişiklikler daha fazla goze carpıyor. Bu nedenle kadınların cok gecikmeden kucuk mudahalelerle kendilerini yenilemeleri, mutlu bir evliliğin devamına da katkı sağlıyor'' ifadesini kullandı.
İşte sık sorunlan sorular:
Tayfur, hastalardan gelen soruları ve yanıtları şu şekilde acıkladı:
-''Goğuslerim buyusun, ama hic iz kalmasın istiyorum. Yapabilir misiniz?''
-Evet. Hepimiz sahip olduğumuz guzelliğin doğal ve Tanrı vergisi olmasını istiyoruz. Eşimizin, sevgilimizin ilerde goğus buyutme yaptırdığımızı anlamamasını istiyoruz. Bu durumda koltuk altından endoskopik buyutme işlemi tavsiye edilebilir.
-Goğus buyutme istiyorum, ama eşim beğenir mi bilmiyorum.
-Evet beğenir. Belki farkında değilsiniz, ama eşiniz sizi kucuk goğuslu olsanız da beğenmektedir. Erkeklerin coğu eşlerinin kucuk goğuslu olmasını anlayışla karşılarken esas sorun kadının kendini guzel hissetmemesi ile başlar. Tum gununu dolgulu ic camaşırı ile mutlu geciren kadın, eşinin karşısında kendini eksik hisseder. Bu eksiklik kadının kendine guvenini zedeler. Erkekler bunu anlayamaz. Mutsuz kadının karşısındakini mutlu etmesi ne kadar mumkundur? Bu durumda yapılacak iki şey var. Ya kucuk goğuslerinizle guzel olduğunuzu fark edin ya da estetik cerrahi size yardımcı olabilir. Bircok erkek ameliyat sonrası oluşan guzel goruntu kadar kadınının guclenen oz guveninden etkilenir ve mutlu olur.
-270 cc silikon istiyorum. Yapar mısınız?
-Hayır. Silikon secimi yalnız toplam hacimle yapılmaz, iş o kadar basit değil. Son nesil damla silikonlar artık eni, boyu yuksekliği farklı şekillerde geliyor. Nasıl her kadının goğus yapısı birbirinden farklıysa kullanılacak silikon da ona gore secilmeli. Uc boyutlu planlama gerekir.
-Goğus buyutme istiyorum, ama doğal durur mu?
-Bu cok onemli bir konu. Amerika Birleşik devletlerinde cok buyuk goğus tercih ediliyor. Bu aslında kulturel bir farklılık. Cok buyuk evler, devasa arabalar, cok kaslı erkekler ve cok buyuk goğusler. Avrupa ve bizde estetik anlayışı ise cok farklı. Biz cok daha zarif şeylerden hoşlanıyoruz. Bu durum goğus estetiği felsefesinde de gecerli. En onemli kural, doğal goğsun boyutlarına gore silikon protez secmek. Olması gereken boyutta secilen protez cok doğal durur.
-Goğus buyutme ameliyatı sut vermeye engel midir?
-Hayır, engel değildir. Silikon sut sıvısına hic temas etmez ve sut kanallarına uzaktır. Silikonun sute karışmaz bebeğe zararı yoktur. Doğru uygulanan tekniklerde sut kanalları korunur ve zarar gormez. Kişi goğus silikonu ile rahatca sut verebilir.
-Goğus buyutme koltuk altı dışında nerelerden yapılır?
-İkinci yontem goğus başının, yani ucunun hemen altından damla silikonu yerleştirmek. Burada zaten renk gecişine bağlı doğal bir cizgi var. Buradan yapılan kesik pek gorunmez. Ucuncu yontemse silikon estetiğini goğus altı cizgiden yapmak. Dunyada en sık kullanılan yontem budur. Burası da zaten katlantı şeklinde olduğu icin cok gorunmez. Tum bunlara muayene sırasında koltuk altı yapısı, goğus başı genişliği ve rengi, goğus altı cizginizin yapısı ve ten renginize gore karar vermek en doğrusudur.
-Goğuslerim arasında farklılık var. Meme buyutme ameliyatında duzeltilebilir mi?
İki meme arasında ufak farklar bulunması doğaldır ve yalnız bunun icin ameliyat olmak gerekmez. Goğus buyutme icin başvuran bircok kişi bu farkları gormemiştir bile. Eğer fark buyukse meme buyutme ameliyatı sırasında duzeltilir. Bu duzeltme yeni izler oluşturmayı gerektiriyorsa ameliyat oncesi planlamada buna beraber karar veriyoruz.
-Silikonu goğus altına mı, kas altına mı yerleştiriyorsunuz?
-Her ikisine de. Ayrıca kas zarı altına da yerleştirilebilir. Goğus dokusu, altına konacak protezi guzelce gizleyecek, yıllar icinde problem cıkarmayacak kadar kalınsa kasa hic ellemeden goğus altına koyulabilir. Bu durumda yeni şekil hemen oluşuyor, ağrı da cok az oluyor. Eğer goğus inceyse bu yontem ilk aylarda guzel gorunse de sonra problem cıkaracağı icin yapılması onerilmez.
-Goğus buyutme ameliyatı olsam sarkma olur mu?
-Protez boyutu doğru secilirse, zaten sarkık bir goğus buyuk protezle zorlanmazsa, doğru ameliyat şekli uygulanırsa boyle bir sorun yaşanmaz. Bununla birlikte silikon estetiği yaptırıp yaşlanınca da aynı şekle sahip olacağını duşunmek hayalperestlik olur.
-Protezler patlar mı, 'protezi patladı' ne demektir?
-Son nesil protezler patlama ve akmaya cok direnclidir. Uzerine yatmak, sıkmak, duşmek, spor, cinsel ilişki protezleri patlatmaz. Kurşun mermisi ya da bıcaklanmanın silikonu deldiği gorulmuştur. Ameliyattan sonraki ilk gunlerde aşırı basınc, trafik kazaları protezin patlamasına değil, dikişlerin acılmasına yol acabilir. Bu durumda tekrar dikiş koymak gerekir.
-Daha once silikon ameliyatı oldum, ama memnun değilim. Duzeltilebilir mi?
-Evet, duzeltilebilir. Protez cok kucukse daha buyuk, cok buyukse daha kucuk protezle değiştirilir. Yeri kaymışsa, protez değiştirilmeden duzeltilir. Goğuste sarkma varsa silikon değişmeden toparlama yapılır. Goğuste kırışıklıklar olabilir, protez goze gorunebilir ya da dokununca hissedilebilir. Bu durumda hic kesmeden yağ transferi ile duzensizliklerin giderilmesi sağlanır.''


Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Volkan Tayfur, goğus buyutme ameliyatları konusunda son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.