İzmir KÂtip Celebi Universitesi Diş Hekimliği Fakultesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal, sahte implantlar hakkında onemli acıklamalarda bulunurken, aynı zamanda sahte implant nasıl anlaşılır sorusuna da yanıt verdi. Sahte implantları anlamanın yolları bakın neler.

Kayıp dişlerin tedavisinde kullanılan son donemlerin en gelişmiş teknolojik urunlerinden biridir, diş implantları. Cok yuksek bir maliyeti bulunan implantların da yazık ki sahtesi uretebiliyor ve hastalara bu sahta implantlar takılabiliyor. Sahte implant ağız ve diş sağlığını ciddi oranda kotu etkiliyor. Peki, ağza sahte implant takıldığı nasıl anlaşılır?
Kalitesiz ve sahte şekilde uretilen implantların zararları oldukca buyuk. Bunların başında ise kalıcı diş ve kemik sorunları yer alıyor. Diş hekimliği alanında etkili ve son derece onemli bir uygulama olan implant işleminde, tercih edilen implantların sahte oluşu, ağız icine yerleştirildiği zaman kemiklerle uyuşmamasına ve akabinda sorun yaratmasına yol acar.
Gercek implantlar titanyumdan yapılmaktadır. Ancak sahte implantlar icin paslanmaz celik kullanılır. Bu da vucudumuzun kabul ettiği bir madde değildir. Paslanmaz celikten yapılan implantlar kemikler ile uyum sağlamaz, enfeksiyon riski de gelişir. Prof. Dr. Uysal, piyasada bilinen patentli, Ulusal Bilgi Bankasında kayıtlı implantların tercih edilmesine dikkat edilmesini oneriyor. Uysal sozlerini şoyle tamamladı. “Muayenehanelerde yalnızca fiyat bazında değerlendirme yapmayıp kaliteyi on planda tutulmalıdır. Uluslararası standartlarda uygunluğunu gosteren belgelere sahip, garanti veren implantlar tercih edilmelidir. Her implantın omur boyu garanti belgesi vardır. Marka oğrenilip mutlaka bir piyasa araştırması yapılması gerekir. İmplantın uzerine yerleştirilecek ara parcaların her ceşidinin bulunması gerekiyor. Uygulama yerleri ise sterilizasyon bakımdan tam teşekkullu merkezler olmalıdır. Hastalar konu ile ilgili uzman hekimlerden, universitelerden bilgi alabilirler.”