Uyurken diş gıcırdatma yaygın olarak gorulen bir rahatsızlıktır. Uykuda diş gıcırdatmak kişi icin zararlı olmasıyla birlikte aynı ortamda bulunanların da uyku kalitesini duşurmektedir. Bruksizm olarak adlandırılan bu rahatsızlı gidermeniz icin sizlere bir kac onerimiz var.

Gece plağı olarak adlandırılan şeffaf bir aparat, uyurken diş gıcırdatmanızın onune gececek ve rahatsız edici o sesi cıkarmanızı onleyecektir. Bu aparat icin diş hekimine başvurmanız ve ağız yapınıza uygun olarak diş gıcırdatmayı onleyici aparat yaptırabilirsiniz.
Diş gıcırdatma nedenleri arasında vitamin eksikliği, uzuntu, stres ve fazla kafein kullanımı gibi nedenler sıralanabilir. C vitamini alımını arttırarak diş gıcırdatma rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Gunde 2-2,5 litre su icin boylece bedeniniz duzenli calışacak, sinirleriniz rahatlayacaktır. Su tuketiminizi arttırmalısınız.
Yeterli miktarda kalsiyum ve magnezyum aldığınızdan emin olmalısınız. Yeşil yapraklı bitkileri gunluk beslenmenizde muhakkak bulundurun ve kuruyemiş ile aranızı sıcak tutun.
Kahve gibi yuksek miktarda kafein iceren iceceklerden ve alkolden kacının. Balık ve tavuk tuketerek B5 vitamini alın. Spor yaparak yada bir hobi edinerek stresten uzak durmaya calışın.
En onemlisi ise diş gıcırdatma rahatsızlığınız var ise bu konuyla ilgili olarak doktorunuza başvurun. Diş gıcırdatmanın diş sağlığınıza da olumsuz etkileri olduğunu unutmayın.