Depresyonla başa cıkmak icin ne yemeli, depresyonla savaşmak icin ne yapmalı ve depresyona iyi gelen yiyecekler nelerdir kış aylarında artan depresyon hastalığına karşı beslenme onerileri sagliksiteniz.com’da! Depresyonla başa cıkmak icin,...

Depresyonla başa cıkmak icin ne yemeli, depresyonla savaşmak icin ne yapmalı ve depresyona iyi gelen yiyecekler nelerdir kış aylarında artan depresyon hastalığına karşı beslenme onerileri sagliksiteniz.com’da!

Depresyonla başa cıkmak icin, tukettiğimiz gıdalara dikkat etmemiz gekekir ki, depresyondan ve kotu ruh hallerinden korunabilmeli. Mevsimsel duygu durum sendromu tanımlanan ruh dengesinin değişmesi haline, verilen sağlık sorununa depresyon deniliyor. Bilhassa da kış mevsiminde beslenmemize dikkat ettiğimiz zaman depresyonla savaşan besinler ışık eksikliğinden, serotonin duzeylerinden, bir ruh halinin iyileşmesini arttırıcı kimyasalların gelişmesinde husule gelen şikayetlerin onlenmesini sağlar. Depresyonla savaşmak icin uyku ve uyanıklılık surelerine de cok ozen gosterilmelidir.
Depresyonla savaşmaya yardımcı olan besinler duzenli olarak tuketilmelidir. Depresyonu arttıran yiyeceklerden ise canımız cok istese bile uzak durmakta fayda var. Beslenme programında depresyonu onleyen besinler başında gelen Omega-3 icerikli gıdalar mutlaka yer almalıdır. Bilhassa balık her hafta duzenli şekilde yenmelidir. Omega-3 bakımından zengin olan somon, ceviz, kabak cekirdeği, soya da mutlaka beslenmede depresyonu yenmek icin yer alması gereken besinlerdir.
Mumkun olduğu kadar bu besinleri tuketmelisiniz. Kış mevsiminde guneş ışığını her bulduğunuz fırsatı değerlendirin. Guneş ışığı D vitamini acısından zengindir ve depresyonu yenmede onemli bir besin maddesidir D vitamini. D vitamini acısından bolca zengin diyebileceğimiz bir besin yoktur, bu sebeple icinde az miktara olsa D vitamini bulunan gıdaları bol bol tuketmelisiniz. Sut, mantar, yumurta, karides, orkinos balığı ve somon tum gıdalara oranla daha fazla D vitamini icerir.
Hamur işlerinden ve beyaz ekmekten de uzak durulmalıdır. Cilek, ahududulu yulaf ezmesi gibi tatlılar depresyonla savaşmada onemli rol oynar. Yaban mersini ustune biraz bal ekleyerek tatlı yerine tuketebilirsiniz. Fırında pişmiş patates, yanına ızgara et ve salata menusu depresyon hastalarına bir beslenme orneğidir. Tarcında mutlaka tuketilmesi gerekenler arasındadır. Ispanak, brokoli, mango, tum yeşil yapraklı sebzeler ve tahıl ekmeği depresyonla savaşmada birebir.