1- Mevcut olan seçenekleri düşünün. Araç kiralama sektörü yoğun rekabetin yaşandığı bir sektörüdür ancak doğru planlamayla ve ileri görüşlülüğünüz sayesinde risklerinizi en aza indirebilirsiniz. Unutmayın hazırlık aşamasında başarısız olursanız başarısızlığı da hazırlıklı olmanız gerekir. Başlangıç aşamasında araştırma yapmanız çok önemlidir ve bu nedenle bu makale sizin için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Doğru araştırma sayesinde her zaman talep gören bir firma haline gelirsiniz ve iyi paralar kazanabilirsiniz.


2- Ne tür bir satış operasyonu gerçekleştireceğinize karar verin. Uygulayabileceğiniz başlıca iki yol vardır. Birincisinde müşteriler – genellikle şirketler- araçları belli süreliğine kiralarlar. İkincisinde müşteriler – genellikle bireyler – araçları günlük veya daha fazla süreli olarak kiralarlar.


3- Araç filonuzu kurun. Burada düşünmeniz gereken en önemli nokta araçları satın mı alacaksınız yoksa kiralayacak mısınız? Başlangıç aşamasında filonuzun büyük olmasına gerek yoktur ancak şunu aklınızdan çıkarmayın ki filonuz ne kadar büyük olursa kazancınızda o kadar büyük olacaktır. Kendinizi her zaman müşterilerinizin yerine koyun. Filonuz iyi korunmalıdır ve yüksek ciro sağlamalıdır. Bakım personeliniz doğru çözümler bulmalı ve iyi iş çıkarmalıdır aksi taktirde yerel tamircilerle çalışmak zorunda kalırsınız.


4- Rent a car Türkiye dükkanınız için yer bulun. Bu kilit faktördür. Çevrenizdeki pazarı iyi araştırın ve rekabeti mümkün olduğu kadar iyi anlayın. Bağımsız bir işletme olarak kendinizi rakiplerinizden farklı şekilde konumlandırmanız gerekir. Uluslararası bazı markalar araçları oldukça ucuza kiraya verirler bu nedenle bu firmalarla rekabet edebilmek için kendinizi farklılaştırmalı ve kendi yerel müşteri tabanınızı oluşturmalısınız. Havaalanları, oteller ve tren istasyonlarının yakınlarında bir yer bulun. Unutmayın bulduğunuz yerin emniyetli olması çok önemlidir. CCTV kameralara ve alarm sistemlerine yatırım yapmak iyi bir fikirdir.


5- Sigorta yaptırın. Rent a car firmaları için en önemli konulardan biri de sigortalardır. Filo sigortası yaptırmadan bu işin ticaretini yapmak yasalara uygun olmaz. İlgili sigorta acentelerine başvurarak ne tür işlemler yaptırmanız gerektiğini öğrenin.


6- Günlük işlerinizi planlayın. Geçmişte işlerin tamamı kayıt defterleri ve kalın günlüklere yazılırdı. Bu sistem kısa vadede işe yarar ancak bu sistemin dezavantajları avantajlarından fazladır. Manüel sistemler zaman kaybına neden olur ve sık sık kâğıtlar kaybolur bu nedenle de veriminiz düşer. Hangi araçların giriş çıkış yapacağı karışır ve fatura işlerini halletmek kâbusa dönüşür. Verimliliğinizi arttırmak ve bu tür gizli tehlikelerden kurtulmak için filo yönetimi yazılımı kullanmanız gerekir.