Facebook, artık dunya tarihinin en koklu firmalarından biri. Cunku cıktığı zamanlar cocuk olan insanlar birer yetişkin oldular ve yeni bir nesil bambaşka istek ve alışkanlıklarla geliyor. Bu yuzden, her koklu marka gibi Facebook’un nufusu da yaşlanıyor ve yeni doğan bireyler Facebook’u sıkıcı bulduklarını dile getiriyorlar. Marka yaşlanması ya da metal yorgunluğu denilen bu olay, butun sektorlerde faaliyet gosteren dev firmaların en buyuk sorunlarından. Cunku onları tanıyan bireyler yaşlandıkca kendileri de yaşlanıyorlar ve her zaman yeni nesillerden de tuketici kazanmaları gerekiyor. Bu şekilde uzun yıllar sonrasında, yeni muşteri kazamadan dibi boylayan bircok marka var.
TBH ise ozellikle ABD'li genclerin arasında kullandıkları populer bir sosyal medya uygulaması. Facebook, Instagram ve Twittter’a nazaran TBH, onların ihtiyaclarına daha cok sesleniyor. Yukselen başarısı ve artan kullanıcı sayısı dolayısı ile dikkat cekiyordu. Haliyle gencleşmek icin daha once Instagram’ı bunyesine katan Facebook, şimdi de TBH’ı satın aldı.

Henuz gectiğimiz yaz aylarının başında piyasaya cıkan TBH, iOS uzerinden indirilebilen bir uygulama ve kısa surede ust sıralara girmeyi başardı. Gunumuzde Facebook kullanan coğu bireyin artık Instagram’a kaydığını duşunursek, TBH gibi enerjik platformların Facebook’un geleceğine yonelik onemli yatırımlar oldukları cıkarımını da yapabiliriz.
Peki ne bu TBH?

“Durust olmak gerekirse” yani “To Be Honest” sozlerinin kısaltmasını isim olarak kullanıyor. Kullanıcılar isim, soyisim ve okul isimlerini girdikten sonra otomatik olarak uygulamaya dahil oluyorlar. Rehberlerdeki kişileri uygulamaya aktardıktan sonra, rastgele 4 arkadaşıyla birlikte coktan secmeli soruları cevaplamaya başlıyorlar. Bu sorular da kişilerin diğer arkadaşları tarafından oluşturuluyor.
Bu karmaşık fakat iletişim kanallarını acan uygulamaya gencler ve genc yetişkin gruplar dahil oluyor. Erkek kullanıcılar mavi elması temsil ederlerken, kadın kullanıcılar da pembe elması temsil ediyorlar.
Bugun 5 milyondan fazla kullacısı olan uygulama artık Facebook’un bunyesinde yaşamına devam edecek. TBH uzerinden Ağustos ayından bu yana 1 milyar mesajın gonderildiği belirtiliyor.
Kaynak : https://www.recode.net/2017/10/16/16485656/facebook-tbh-mark-zuckerberg-app-teens