Bircoğumuz, sosyal medya uzmanlığını Facebook, Twitter ya da Instagram'da birkac etkileşimi artıracak paylaşım olarak goruruz. Peki bu gercekten de boyle mi? Başarılı sosyal medya uzmanlarının arkasında neler saklı? Bunu bir sosyal medya uzmanına sordum ve şu şekilde bir cevap ile karşılaştım: Sosyal medya uzmanı demek, sadece Facebook, Twitter, Instagram veya Youtube gibi sosyal medyaları cok iyi kullanan ve yoneten birisi anlamına gelmez. Bir sosyal medya uzmanı, ayrıca grafik tasarım bilgisine sahip olmalı ve ayrıca yazılım bilgisine sahip olmalıdır. Ozellikle de kalemi guclu olmalı, yonettiği hesapların kalitesini ve hesapların takipcisini artırmaya yonelik calışmalarda bulunmalıdır.
Tum bu bilgilerin aksine, sadece sosyal medya kullanmasını bilmeyi, sosyal medya uzmanı olmak icin yeterli gorenler bulunsa da, bu durum gerceği yansıtmamaktadır. Biz hicbir kesimi kusturmeden şunu soylemek istiyoruz: Acıkcası bir paylaşım yapacak olan sosyal medya uzmanı yapacağı paylaşıma uygun şekilde profesyonel grafik tasarım (Photoshop ile afiş) biliyor ise, hazırlayacağı afiş ve duyuru calışmaları, insanlarla etkileşimi onemli derecede arttıracaktır. Bunun icin sosyal medya uzmanı olmak isteyen veya sosyal medya uzmanı olan arkadaşların grafik tasarım bilgisinin de olması kendisi icin cok onemli bir ozelliktir.
Web yazılım ve grafik tasarım bilgisi olan sosyal medya uzmanlarının yonettikleri hesapların etkileşimleri, diğer amator calışmalara nazaran daha profesyonel bir izlenim uyandıracaktır. Bunun sebebi tamamen sosyal medya uzmanının sıradan insanların aksine; ozgun paylaşımlar, yaratıcı grafikler ve yonettiği kitleye uygun şekilde paylaşım dili kullanmasıdır.

Siyasilerin bircoğunun hesapları stabil şekilde paylaşımlar yaparak devam etmektedir. Bu siyasilerin hesaplarının cok fazla rağbet gormediği gozlenirken, bazı aktif siyasetcilerin hesaplarını uzman ve yukarıda bahsi gecen bilgiye sahip sosyal medya uzmanı olan kişilerin yonettiği hesaplar ise cok fazla etkileşim icerisindedir. Bu nedenle cok sayıda kişi ile kolayca etkileşim haline gelebilmektedir. Bunun tek etkeni bu kişilerin adının sosyal medya uzmanı olması değil, sosyal medyayı tamamen uzmanlık alanı altına alan, grafik bilgisi, yazılım bilgisine sahip olmalarıdır.
Sosyal medyanın etkileşimini artırmak, takipci sayısını ve kalitesini ust seviyede tutmak, insanların heyecanla sosyal medya hesabındaki paylaşımları merak etmesini sağlamak icin bu alanda profesyonel olarak hizmet vermekte olan firmalar ile irtibata gecilmeli ve bu irtibata gecilen firmalar ile duzenli olarak paylaşımların yapılması ile ilgili gerekli onlemlerin alınmasını istemelidir. Bu şekilde hem insanlarla olan etkileşim kolay şekilde artırılabilir, hem daha fazla insana kolayca hitap edebilme şansı yakalanabilir, hem anlatılmak istenen şey en doğru şekilde aktarılabilir hale gelir. Bu alanda profesyonel olarak hizmet veren sosyal medya uzmanları ile calışmak, bu alanda yapılabilecek hataların onune engel koyma noktasında cok onemli bir kazanım olacaktır.
Halil ibrahim KALKAN
Web Yazılım ve Sosyal Medya Uzmanı ve Danışmanı…
Twitter: @HalilikTR
1  3  1 1 0 0 0 Emoji İle Tepki Ver 1 1 0 0 0