Olum her an karşılaşabileceğimiz bir gercekliktir. Peki olduğunuzde, hayatınızın bircok anını yansıtan sosyal medya hesabınıza ne olacağını biliyor muydunuz? Hayatımızın coğunu internette yaşıyoruz. Ozellikle ulkemizde, nufusa gore sosyal medya kullanım oranı bircok ulkenin kat kat uzerinde. Burada yazdıklarımız, paylaştığımız fotoğraflar, hikayeler, bir anlamda dijital bir miras sayılabilir. Peki ya eğer olursek, sosyal medya hesabımıza ne olacak?

Bu soru size biraz uzak gelebilir, tabii başınıza gelene dek! Cevabı ise kullandığınız platforma ve olmeden onceki kararınıza bağlı. Facebook ve Google, hesabınızı miras bırakabilme ozelliğini size sunuyor; oldukten sonra hesabınızı yonetecek kişiyi secebiliyorsunuz. Instagram, Twitter ve Snapchat ise herhangi bir miras bırakma ozelliğine sahip değil. Kullanılmayan hesaplar ya 6 ay boyunca aktivitesizlikten kapanıyor veya bir aile uyenizin bu kurumlarla iletişime gecmesi halinde deaktive oluyorlar. Facebook ve Google’da hesabınızının birine miras kalması icinse, mirascınızı ayarlamalısınız.
İnternetteki gonderi ve yazışmalarınız, siz oldukten sonra arkadaşlarınız tarafından bir chatbot’a da donuşturulebilir. Boyle bir program sayesinde, tıpkı Black Mirror dizisinin bir bolumundeki gibi; siz oldukten sonra arkadaşlarınız sizin bot halinizle konuşmaya devam edebilir. Urkutucu mu yoksa yas surecini kolaylaştırıcı mı desek, bilemedik. Ancak teknolojinin azizliği, biz oldukten sonra da bizimle ilgili olarak devam edebiliyor. Ayrıca Facebook, dunyanın en buyuk dijital mezarlığı olma potansiyeline sahip. Platform, dunyada en cok uyesi olan sosyal ağ ozelliği sayesinde bu duruma mazhar olabilir. Daha ayrıntılı bilgi icin aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
Kaynak : https://www.youtube.com/watch?v=I-k30ZzFoT0&t=8s